Austria: Nazistka startuje w wyborach prezydenckich

[2010-03-03 18:49:35]

Kobieta, która krytykuje antynazistowskie prawo i wyszła za mąż za skrajnie prawicowego polityka, kandyduje na prezydentkę Austrii. Krytycy twierdzą, że jej kandydatura może zaszkodzić reputacji Austrii, obciążonej historycznymi związkami z Holokaustem.

51-letnia Barbara Rosenkranz (na zdjęciu) najprawdopodobniej nie wygra wyborów 25 kwietnia, pomimo poparcia ze strony właściciela najpopularniejszej austriackiej gazety "Kronen Zeitung". Jednak będzie prowadziła kampanię przeciwko prezydentowi Heinzowi Fischerowi, posługując się antyeuropejską i skierowaną przeciwko cudzoziemcom retoryką, właściwą dla jej skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs).

Rosenkranz jest najbardziej znana z poglądu, że prawo zakazujące gloryfikowania nazistów stanowi sprzeczny z konstytucją zamach na wolność słowa. Poddaje również w wątpliwość istnienie komór gazowych w czasie II Wojny Światowej.

Jej mąż, Horst Jakob Rosenkranz, był członkiem skrajnie prawicowej partii, która została zdelegalizowana za zbytni radykalizm.

Według austriackiej społeczności żydowskiej nominacja Rosenkranzowej to hańba i kpina z 65 tysięcy austriackich Żydów, którzy zniknęli w czasie Shoah. Także inne partie polityczne krytykują tę kandydaturę i wyrażają niepokój o wizerunek kojarzonej z Adolfem Hitlerem Austrii za granicą.

W latach 1938-39 około 130 tysięcy Żydów uciekło z kraju. Dopiero w 1991 roku kanclerz Franz Vranitzky ogłosił w parlamencie, że Austriacy byli nie tylko ofiarami, ale i sprawcami Holokaustu.

Choć w Austrii prezydent pełni jedynie funkcje reprezentacyjne, to wiążą się z nimi częste podróże zagraniczne i olbrzymi prestiż.

Znawcy twierdzą, że w kwietniowych wyborach Rosenkranz nie dostanie więcej niż 20 procent głosów. Jest postacią wywołującą skrajne reakcje - powiedział Christoph Hofinger, współwłaściciel i dyrektor naukowy wiedeńskiego Instytutu Badań i Analiz Społecznych.Dodał, że poparcie ze strony "Kroner Zeitung" może jej pomóc.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku