CBOS: Polacy nie chcą płatnej służby zdrowia
[2010-03-03 21:47:38]
Wśród ankietowanych pozytywnie oceniających częściową odpłatność jedynie co szósty chętnie opłacałby część wydatków związanych z leczeniem. Natomiast 22 proc. badanych, choć popiera pomysł, twierdzi jednak, że nie byłoby w stanie pokryć owych dodatkowych kosztów. Wprowadzenie częściowej odpłatności za opiekę medyczną popierają najczęściej osoby pracujące na własny rachunek, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wykształceniem wyższym. Przeciwników tej propozycji można spotkać głównie wśród rolników i rencistów - podaje CBOS. Deklaracje respondentów są również uzależnione od wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania. Im są młodsi, lepiej wykształceni i mieszkają w większym mieście, tym większe prawdopodobieństwo, że zaakceptowaliby takie zmiany. CBOS zapytał również respondentów, czy wzorem Czechów byliby gotowi płacić drobne kwoty, np. 5 zł, za wizytę u lekarza czy badanie w laboratorium. Większość badanych nie zgodziła się na wprowadzenie dodatkowych opłat, jednak sprzeciwiających się było nieco mniej niż w przypadku pytania ogólnego o wprowadzenie częściowej odpłatności. W przypadku wizyty u lekarza specjalisty, respondenci byli podzieleni: 49 proc. byłoby skłonnych zapłacić 5 zł za wizytę, tyle samo osób nie godzi się na to. Największą niechęć budzi w respondentach wprowadzenie opłaty za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Przeciw było 56 proc., za - 42 proc. CBOS zapytał również, czy Polacy zdecydowaliby się na opłacenie dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia, aby mieć zagwarantowane w razie potrzeby nieodpłatne leczenie na wyższym poziomie oraz w takich przypadkach, których nie obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. 55 proc. respondentów nie wyraża zgody na dobrowolne opłacanie dodatkowego ubezpieczenia, z czego aż 27 proc. jest temu zdecydowanie przeciwna. Zainteresowanie taką ofertą wyraża ponad 1/3 ankietowanych, z tego jedynie 8 proc. to osoby zupełnie przekonane do tej propozycji. Badanie przeprowadzono w dniach 4-10 lutego br. na liczącej 1021 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?