Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał w najważniejszej części wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego. "Gość Niedzielny" musi przeprosić Alicję Tysiąc za serię szkalujących jej imię artykułów publikowanych w katolickim tygodniku.
Wydawca "Gościa Niedzielnego" w ciągu najbliższych dwóch numerów tygodnika musi wydrukować przeprosiny skierowane do Alicji Tysiąc. Pozwani tj. Archidiecezja Katowicka i ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny gazety, mają również zapłacić powódce solidarnie 2070 zł, pierwotnie kara miała wynosić 30 tys. zł.
Sąd Apelacyjny w Katowicach uzasadniając wyrok stwierdził, że żaden światopogląd nie uzasadnia poniżania innych .
Sędzia Ewa Tkocz podkreśliła, że chrześcijaństwo jest religią miłości i taki też powinien być język, jakim powinni posługiwać się autorzy katolickiego tygodnika. Z kolei sąd uznał, że posługiwali się "językiem nienawiści".
Sąd Okręgowy we wrześniu 2009 stwierdzi, że osoby uważające aborcję za morderstwo nie mają prawa wskazywać konkretnych osób i nazywać je mordercami.
Ks. Marek Gancarczyk powiedział po wyroku, że nie zgadza się z nim. Przypomniał o milionach mordowanych dzieci rocznie w skali europejskiej.
Alicję Tysiąc wsparły liczne organizacje feministyczne, laickie oraz lewicowe
katolickie w Polsce, w Europie i na świecie. Na rozprawie apelacyjnej obecne były Sonia Mitralia ze Światowego Marszu Kobiet, Lilian Halls French i Soad Bekkouche z Europejskiej Inicjatywy Feministycznej, Lisa Leider z Kola Laickiego w Grenoble, Annette Groth, deputowana do Bundestagu z die Linke oraz Christiane Reymann z Europejskiej Partii Lewicy. 5 marca na konferencji prasowej w Warszawie obecna była Elfriede Harth, działaczka europejskiej sieci katolików pro-choice "Kościoły i Wolność".
Jak zawiadamia Teresa Jakubowska, partia RACJA Polskiej Lewicy wystosowała - w związku z listem otwartym Federacji Obrońców Życia skierowanym do Sądu Apelacyjnego w Katowicach - również list otwarty do tego Sądu podkreślając, że życie i zdrowie kobiety - zgodnie z prawem obowiązującym w krajach cywilizowanych - jest ważniejsze niż życie płodu.
Alicja Tysiąc powiedziała: Dziękuję wszystkim osobom i organizacjom polskim i zagranicznym, które mnie wspierały i wspierają. Ten wyrok jeszcze raz potwierdza, że Kościół nie ma prawa tak poniżać kobiety i że przeprosiny Archidiecezji Katowickiej i "Gościa Niedzielnego" należy traktować jako przeprosimy dla wszystkich kobiet poniżanych w Polsce przez Kościół.
Przemysław Prekiel
Katarzyna Szumlewicz
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida: