Warszawa: "Solidarne w kryzysie, solidarne w walce" (akt.)
[2010-03-08 18:37:47]
Postulaty Manify skupiały się jednak głównie na tych pierwszych: żądaniu wypłaty obiecanych podwyżek pielęgniarkom i zaprzestania represjonowania działaczek związkowych i kryminalizacji strajków; przywrócenia sieci bezpłatnych państwowych żłobków i przedszkoli; równości rodzicielskiej oraz równych obowiązków i praw dla obojga rodziców w prawie pracy; odprowadzania składek emerytalnych za czas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego; wprowadzenia ustawy zakazującej omijających kodeks pracy praktyk zatrudnieniowych stosowanych przez firmy outsourcingowe; zaprzestania masowych zwolnień, obniżania i niewypłacania pensji pod pretekstem kryzysu; stworzenia formalnych zabezpieczeń finansowych i prawa dziedziczenia dla par jednopłciowych; respektowania zakazu nielegalnych eksmisji, i stworzenia działającego systemu zabezpieczeń dla eksmitowanych; rozwiązania dramatycznych problemów mieszkaniowych; prawnego przeciwdziałania przemocy ekonomicznej w rodzinie. Kolejne postulaty dotyczyły in vitro, prawa do decydowania o macierzyństwie, edukacji seksualnej, świeckości państwa i respektowania praw matek. Po raz kolejny w organizację Manify włączył się Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Po raz pierwszy współorganizatorami były Związek Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Jak powiedziała dziennikarzom przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias pielęgniarki uczestniczyły w Manifie m.in. po to, aby zwrócić uwagę na problem ich koleżanek z Łodzi, których strajk sąd uznał za nielegalny. Nauczyciele z kolei wskazują na zbyt małą liczbę przedszkoli. Manifestacja rozpoczęła się po godzinie 12.00 przed Pałacem Kultury i Nauki i wyruszyła w stronę Sejmu. Na transparentach były hasła: "Godne płace za ciężką pracę", "Politycy do domu, kobiety do polityki", "Jak dorosnę będę feministką", "Uważaj feminizm jest zaraźliwy". W Manifie wzięły udział polityczki, jak minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak i posłanka klubu Lewicy Izabela Jaruga-Nowacka, była też obecna Jolanta Kwaśniewska. Na Platformie jechały Alicja Tysiąc i Aneta Krawczyk. Drugą platformę zajmowały dzieci osób uczestniczących w Manifie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?