Byli i obecni pracownicy Kaufland organizują się
[2010-03-28 20:35:52]
Nasze stowarzyszenie ma swoim zasięgiem objąć cały kraj i skupiać ludzi, którzy zostali potraktowani przez duże sieci handlowe jak zabawki, czyli najpierw wyeksploatowani, a później wyrzuceni - powiedziała Tatiana Michalik, prezes "Sieciowców". Będziemy skupiać byłych pracowników i wywierać presję na zarządy super i hipermarketów tak, by przestrzegano prawa pracownicze. Chcemy także współpracować ze związkami zawodowymi i zapobiegać zwolnieniom z pracy - mówi Michalik. Stowarzyszenie "Sieciowcy" powstało po tym jak kilkanaście osób z terenu województwa śląskiego otrzymało w ostatnim czasie z dnia na dzień i bez powodu wypowiedzenia umów o pracę. Co ważne, przed wyrzuceniem ich z pracy przedstawiciele pracodawcy próbowali skłonić pracowników o podpisanie dokumentów mówiących o tym, że to pracobiorca rezygnuje z dalszego świadczenia pracy i nie rości do pracodawcy żadnych pretensji. Osoby, które odmawiały złożenia pod tym podpisu, oskarżano o kradzież i przez wiele godzin przesłuchiwano na zapleczu sklepów bez możliwości wezwania policji czy skorzystania z toalety. Do takich sytuacji dochodziło nie tylko na Śląsku, ale i w innych częściach kraju, o czym świadczą materiały prasowe dostępne w Internecie. "Sieciowcy" w swoje szeregi zaprosili Elżbietę Fornalczyk, przewodniczącą Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w Tesco Polska. Z chęcią przystąpiłam do tej inicjatywy, ponieważ uważam, że warto walczyć o swoje prawa i prawa innych ludzi. Tylko wówczas można doprowadzić do korzystnych zmian. Siedzenie z założonymi rękoma lub tylko narzekanie nic nie daje - mówi związkowczyni. Poszkodowani przez Kaufland korzystają z pomocy prawnej udzielonej przez WZZ "Sierpień 80". W 2005 r. sprawą tej sieci handlowej Kaufland zajmował się Główny Inspektorat Pracy po tym jak kontrole PIP przeprowadzone w 63 sklepach Kaufland wykazały, że prawa pracownicze są nagminnie łamane w większości hipermarketów tej sieci, a pracownicy narażeni są z powodu zaniedbań w bezpieczeństwie i higienie pracy. Złożono pięć zawiadomień do prokuratury o popełnieniu przestępstwa w zakresie łamania praw pracowniczych przez kierowników sieci. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
14 czerwca:
1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.
1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.
1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.
1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.
1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.
1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.
1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.
1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".
1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.
2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.
?