Włochy: Odbyły się wybory regionalne

[2010-03-30 11:32:22]

Jak podaje Associated Press, w wyborach regionalnych we Włoszech, które odbyły się 28 i 29 marca, centroprawicowa koalicja, w której skład wchodzą Lud Wolności (Il Popolo della Libertà), Liga Północna (Lega Nord) i Prawica (La Destra), wygrała w 6 z 13 regionów w których odbyło się głosowanie. Konserwatyści uzyskali kontrolę nad czterema nowymi regionami, co jest niewątpliwym sukcesem sił politycznych związanych z premierem Silvio Berlusconim. Centrolewicowa koalicja w której skład wchodzą Partia Demokratyczna (Partito Democratico), Włochy Wartości (Italia dei Valori) i Lewica, Ekologia, Wolność (Sinistra Ecologia Libertà) zdobyła władzę w 7 regionach.

Prezydentem Piemontu został popierany przez centroprawicę Roberto Cota z Ligi Północnej, który pokonał kandydatkę centrolewicy - PD, IdV, SEL oraz Unii na rzecz Centrum (Unione di Centro) - Mercedes Bresso. Poza tym w regionie startowali Renzo Rabellino, popierany przez skrajnie prawicowe ugrupowania Liga Padańska (Lega Padana), Nie Euro (No euro), Nowa Siła (Forza Nuova) oraz Ruch Społeczny - Trzykolorowy Płomień (Movimento Sociale - Fiamma Tricolore), a także Davide Bono z populistycznego Ruchu 5 Gwiazd (Movimento a 5 Stelle).

W Lombardii zwyciężył popierany przez centroprawicę Roberto Formigoni z Ludu Wolności, pokonując kandydata PD, IdV i SEL Filippo Penatiego. Poza nimi na to stanowisko kandydowali również Savino Pezzotta z Unii na rzecz Centrum, Vittorio Agnoletto z Federacji Lewicy (Federazione della Sinistra), w której skład wchodzą Partia Odrodzenia Komunistycznego (Partito della Rifondazione Comunista), Partia Włoskich Komunistów (Partito dei Comunisti Italiani), Socjalizm 2000 (Socialismo 2000) i Stowarzyszenie 23 Marca "Praca - Solidarność" (Associazione 23 marzo "Lavoro-Solidarietà"), Vito Crimi z Ruchu 5 Gwiazd oraz Gian Mario Invernizzi ze skrajnie prawicowej Nowej Siły (Forza Nuova).

W Wenecji zwyciężył popierany przez centroprawicę Luca Zaia z Ligi Północnej, pokonując kandydata PD, IdV i SEL Giuseppe Bortolussiego. W wyborach startowali ponadto: Antonio De Poli z UdC, Gianluca Panto z separatystycznej i libertariańskiej Weneckiej Partii Narodowej (Partito Nasionał Veneto), Silvano Polo z koalicji Partia Wenecjan (Partito dei Veneti), skupiającej weneckich separatystów o różnych poglądach od liberałów i centrystów po komunistów, David Borrelli z Ruchu 5 Gwiazd i Paolo Caratossidis z Nowej Siły.

W Ligurii zwycięstwo odniósł popierany przez Claudio Burlando z Partii Demokratycznej, popierany także przez IdV, SEL i UdC, który pokonał kandydata centroprawicy Sandro Biasotti z Ludu Wolności.

W Emilii-Romanii prezydentem został Vasco Errani z Partii Demokratycznej, wspierany przez IdV i SEL, pokonując Anna Marię Bernini, kandydatkę Ludu Wolności, wspieranej przez centroprawicę. Poza nimi o funkcję tę starali się Gian Luca Galletti z UdC oraz David Borrelli z Ruchu 5 Gwiazd.

W Toskanii zwyciężył Enrico Rossi z Partii Demokratycznej, popierany przez IdV i SEL, pokonując kandydatkę centroprawicy Monicę Faenzi z Ludu Wolności. Poza nimi startowali także Francesco Bosi z UdC, Alfonso De Virgiliis z Włoskich Radykałów (Radicali Italiani) oraz Ilario Palmisani z Nowej Siły.

W regionie Marche sukces odniósł Gian Mario Spacca z Partii Demokratycznej, popierany także przez IdV i UdC, który pokonał kandydata centroprawicy Emilio Marinelliego z Ludu Wolności. Poza nim startował także Massimo Rossi, wspierany przez Federację Lewicy oraz Lewicę, Ekologię, Wolność.

W Umbrii zwyciężył kandydat centrolewicy Catiuscia Marini z PD, który pokonał Fiammettę Modenę z Ludu Wolności, popieraną przez centrolewicę. Ich kontrkandydatem był Paola Binetti z UdC.

W Lacjum zwyciężyła Renata Polverini z Ludu Wolności, popierana przez centroprawicową koalicję oraz UdC, pokonując Emmę Bonino, którą poparła koalicja centrolewicowa oraz Włoscy Radykałowie (jest współprzewodniczącą tej partii). Ich kontrkandydatem była Marzia Marzoli z Sieci Obywatelskiej (Rete dei Cittadini).

W Kampanii zwycięstwo odniósł Stefano Caldoro, popierany przez centroprawicową koalicję oraz UdC, który pokonał kandydata centrolewicy Vincenzo De Lucę z Partii Demokratycznej. Poza nimi startowali jeszcze Paolo Ferrero z Federacji Lewicy, Roberto Fico z Ruchu 5 Gwiazd oraz Michele Giliberti z Nowej Siły.

W Apulii wybory wygrał kandydat centrolewicy Nichi Vendola z partii Lewica, Ekologia, Wolność, pokonując wspieranego przez centroprawicę Rocco Palese z Ludu Wolności. Poza nimi udział w wyborach wzięli Adriana Poli Bortone, popierana przez UdC oraz centrowe ugrupowanie I Południe (Io Sud), a także Michele Rizzi z trockistowskiej Partii Alternatywy Komunistycznej (Partito di Alternativa Comunista).

W regionie Basilicata prezydentem został Vito De Filippo, popierany przez centrolewicę oraz UdC, który pokonał Nicolę Pagliuca, kandydatkę centroprawicy z Ludu Wolności. Ich kontrkandydatami byli Magdi Allam, popierany przez chadeckie ugrupowanie Kocham Włochy (Io amo l'Italia) oraz I Południe, Florenzo Doino z trockistowskiej Komunistycznej Partii Robotników (Partito Comunista dei Lavoratori) i Marco Toscano z Ruchu Politycznego Przeciwko Obojętności - Sui-Generis (Movimento politico contro l'indifferenza - Sui-Generis).

W Kalabrii wybory wygrał kandydat centroprawicy i UdC Giuseppe Scopelliti z Ludu Wolności, pokonując Agazio Loiero z Partii Demokratycznej. Poza nimi w wyborach uczestniczył także Pippo Callipo, wspierany przez Włochy Wartości i Włoskich Radykałów.

Jarosław Klebaniuk
Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku