Wielka Brytania: Naukowcy na razie oczyszczeni z zarzutów w "Climatgate"

[2010-03-31 18:40:56]

Zakończyło się pierwsze z trzech śledztw wszczętych po tym, jak w listopadzie 2009 roku z jednego z centrów badania klimatu wyciekło ponad 1000 e-maili i inne dane. Komisja Nauki i Technologii Izby Gmin (The House of Commons’ Science and Technology Committee) ogłosiła 31 marca, że nie znalazła żadnych dowodów na potwierdzenia zarzutów, że Climatic Research Unit (CRU), jednostka badawcza University of East Anglia, lub jej dyrektor Phil Jones, fałszowali dane lub wypaczali proces recenzowania artykułów naukowych po to, aby wyolbrzymić zagrożenie globalnym ociepleniem.

W swoim raporcie Komisja wyraziła opinię, że reputacja profesora Jonesa i CRU pozostają nieskazitelne. Jej zdaniem nie ma też powodu kwestionować zgody naukowców co do tego, że globalne ocieplenie ma miejsce i jest powodowane aktywnością człowieka.

Jak podaje Associated Press, przewodniczący 14-osobowej komisji Phil Willis przyznał, że niektóre z e-maili były bulwersujące, ale nie wykraczały poza kategoryczną odmowę dzielenia się danymi. Natomiast zarzut, że Jones stanowił część spisku mającego na celu ukrycie dowodów osłabiających tezę o globalnym ociepleniu, uznany został za bezpodstawny. Komisja wyraziła współczucie dla naukowca, który stał się kozłem ofiarnym – tydzień po wybuchu skandalu tymczasowo zrezygnował z funkcji szefa CRU.

Raport, który powstał po zaledwie jednym dniu przesłuchań, nie obejmuje wszystkich aspektów sprawy. Bardziej szczegółowe informacje zostaną zapewne przedstawione po zakończeniu dwóch pozostałych śledztw dotyczących "Climategate". Jedno z nich ma na celu wyjaśnienie, czy naukowcy, w tym Jones, fałszowali dane lub manipulowali procesem recenzowania. Sprawdzane jest w nim także to, czy prawo dotyczące swobody w dostępie do informacji był przestrzegane.

Drugie śledztwo, któremu przewodzi geolog Ernest Oxburgh, dotyczy integralności samej nauki. Uczestnicza w nim tacy naukowcy, jak Kerry Emenuel, profesor meteorologii w Massachusetts Institute of Technology, i Huw Davies, były przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Meteorologii i Nauki o Atmosferze (International Association of Meteorology & Atmospheric Science).

Komisja parlamentarna stwierdziła, że naukowcy zajmujący się klimatem muszą w przyszłości być znacznie bardziej otwarci: publikować w Internecie wszystkie dane, także wyniki surowe, a także oprogramowanie, którego używają do ich interpretacji. Rządy na całym świecie wydają bowiem miliardy dolarów, żeby zapobiec zmianom klimatycznym.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


13 kwietnia:

1808 - Urodził się Leon Rzewuski, polski magnat, uczestnik powstania listopadowego, socjalista.

1825 - We Wrocławiu urodził się Ferdynand Lassalle, jeden z twórców niemieckiej socjaldemokracji.

1854 - W Mławie urodziła się Anna Tomasiewicz-Dobrska, pierwsza polska lekarka, ginekolog, położnik, pediatra.

1885 - W Budapeszcie urodził się György Lukács, filozof marksistowski i historyk literatury, estetyki; działacz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1919 - W Monachium proklamowano Bawarską Republikę Rad.

1919 - Brytyjscy żołnierze otworzyli ogień do nieuzbrojonych demonstrantów w indyjskim Amritsarze. Zginęło 370-1000 osób.

1922 - W Butiama urodził się Julius Nyerere, socjalistyczny polityk tanzański, w latach 1964-1985 prezydent Tanzanii.

1993 - "Financial Times" podał, że dyrekcja EBOiR wydała dwukrotnie większe sumy na cele reprezentacyjne niż na pomoc dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

2002 - Po nieudanym puczu wojskowym Hugo Chávez powrócił po dwóch dniach na urząd prezydenta Wenezueli.

2009 - Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim - zginęły 23 osoby, a 21 zostało rannych.

2014 - W Sewilli zmarł Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).


?
Lewica.pl na Facebooku