Chiny: Amerykańskie firmy niezadowolone z polityki rządu

[2010-04-02 14:02:16]

Zagraniczne firmy coraz częściej narzekają na dyskryminacyjne praktyki, które ograniczają ich dostęp do uprzednio całkowicie otwartych gałęzi gospodarki i utrudniają sprzedaż wysoko przetworzonych towarów.

Reprezentująca 1200 firm Amerykańska Izba Handlowa w Chinach (American Chamber of Commerce in China) stwierdziła w swoim raporcie z 2 kwietnia, że Pekin wycofuje się z polityki otwartego rynku, rezerwując poszczególne działy gospodarki dla rodzimych przedsiębiorstw, aby ułatwić im wzrost i konkurencyjność na światowych rynkach. Działania te, określane mianem lokalnej innowacji dotyczą między innymi faworyzowania przez rząd chińskiego przemysłu komputerowego i wysokich technologii.

Jak podaje Associated Press, z przestawionej w raporcie ankiety, którą objęto 388 firm wynika, że po raz pierwszy najbardziej znaczącym wyzwaniem dla amerykańskich przedsiębiorstw w Chinach stały się niespójne przepisy.

Wcześniej za największy problem uznawano brak chińskich menedżerów. Obecnie siedem z ośmiu najpoważniejszych wyzwań wskazywanych przez firmy dotyczy przeszkód stwarzanych przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej, w tym konieczności uzyskiwania licencji, faworyzowania krajowych firm w przetargach rządowych, biurokracji i niejasnych przepisów.

Amerykańska Izba Handlowa w Chinach podała, że 28 procent badanych przedsiębiorstw twierdzi, iż traci rynek z powodu lokalnej innowacji, a 40 procent spodziewa się, że polityka ta zaszkodzi ich interesom, gdy zostanie w pełni wprowadzona w życie.

Raport został opublikowany w czasie, gdy kilka wydarzeń poważnie zaniepokoiło ponadnarodowe firmy w Chinach: Google wszedł z Pekinem w spór dotyczący cenzury Internetu, a czterej pracownicy Rio Tinto, trzeciego największego koncernu wydobywczego na świecie, odpowiadają przed sądem za przyjmowanie łapówek i szpiegostwo gospodarcze.

Zastępca ministra przemysłu Chin Chen Jian powiedział 2 kwietnia, że polityka rządu przyciągająca inwestorów zagranicznych pozostaje bez zmian, ale aktywność gospodarcza powinna być zgodna z prawem. Wszystkie firmy, które przestrzegają chińskiego prawa doświadczą wspaniałego rozwoju - dodał.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku