Kirgistan: Prezydent Bakijew obalony, opozycja przejęła władzę

[2010-04-08 22:03:43]

7 kwietnia po całodniowych krwawych starciach z policją w Biszkeku i innych kirgiskich miastach, zajęciu głównych budynków rządowych, a także siedziby parlamentu i telewizji państwowej, opozycja ogłosiła przejęcie władzy w kraju i wezwała demonstrantów do zakończenia protestów. W starciach demonstrantów z policją zginęło 75 osób, około 1000 zostało rannych.

Wcześniej uwolniono z aresztów większość liderów opozycji. Dotychczasowy premier Danijar Usenow podpisał swoją dymisję, a prezydent Kurmanbek Bakijew opuścił stolicę i schronił się na południu kraju, w Osz lub Dżalalabadzie.

Opozycja utworzyła ludowy rząd tymczasowy, na którego czele stanęła Roza Otunbajewa, liderka opozycji, uprzednio przywódczyni "tulipanowej rewolucji" z 2005 roku, posłanka Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu. Większość członków nowego rządu to liderzy tej rewolucji, pełniący przed przejściem do opozycji ważne stanowiska państwowe. Ministrem obrony został Ismaił Isakow, skazany w styczniu br. na 8 lat więzienia.

8 kwietnia rząd tymczasowy ogłosił rozwiązanie parlamentu i przejęcie - do czasu nowych wyborów – konstytucyjnych pełnomocnictw prezydenta i parlamentu. Otunbajewa wezwała Bakijewa do ustąpienia. Oznajmiła, że większość kraju jest pod kontrolą nowych władz, zaś ministrowie obrony i spraw wewnętrznych poinformowali o przejęciu kontroli nad armią, strażą graniczną i policją.

Obecne wydarzenia związane są z masowym niezadowoleniem społecznym. Główne zarzuty dotyczą korupcji i kumoterstwa. Kirgistan znajduje się wśród dwudziestu najbardziej skorumpowanych krajów świata. Bakaijew zbywa ten fakt komentarzami w rodzaju: Bardzo trudno jest zerwać ze swoimi korzeniami i wychowaniem. Jego brat jest szefem Policji Bezpieczeństwa, a syn – szefem Centralnej Agencji Rozwoju, Inwestycji i Innowacji, która niedawno przejęła kontrolę nad głównym pakietem akcji w kopalni złota "Kyrgyzalten" – przedsiębiorstwa, które dostarcza 40 procent produkcji przemysłowej kraju. Do konstytucji wprowadzona została nowa poprawka, która w praktyce sprawia, że stanowisko prezydenta jest dziedziczne.

Prezydent Kurmanbek Salijewicz Bakijew doszedł do władzy w marcu 2005 roku w rezultacie "tulipanowej rewolucji", w czasie której prokapitalistyczna opozycja, wykorzystując olbrzymie niezadowolenie kirgiskich mas z neoliberalnej polityki, zorganizowała w celu obalenia ówczesnego prezydenta Askara Akajewicza Akajewa masowy ruch protestu. Przed przejęciem władzy przez Bakijewa Kirgistan cieszył się reputacją kraju stosunkowo wolnego i demokratycznego, co nie było trudne w otoczeniu Chin, Uzbekistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Ale – jak podaje socialistworld.net – neoliberalny reżim, który rządził od 1991 roku dysponował zbyt słabym i podzielonym aparatem państwowym, żeby wprowadzać efektywne zmiany. Od czasu zwycięstwa Bakijewa państwo stawało się coraz bardziej scentralizowane, on sam sięgnął po niemal dyktatorskie przywództwo.

Olbrzymim problemem w Kirgizji jest ubóstwo. Wysokość miesięcznej pensji wynosi odpowiednik 30 – 50 dolarów, a tylko w tym roku rząd ogłosił, że ceny elektryczności ulegną podwojeniu, a koszty ogrzewania wzrosną 5 do 10 razy. Gdy opozycja zażądała cofnięcia podwyżek, powrotu kopalni złota i elektrowni do państwa, usunięcia krewnych prezydenta z zajmowanych przez nich stanowisk, a także uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, Bakijew odpowiedział na to ultimatum represjami. Gdy 6 kwietnia aresztowany został Bolot Szernijazow przywódca opozycyjnej Socjalistycznej Partii "Ojczyzna" (Ata Meken), rozpoczęła się krwawa rewolta. Masowe protesty, starcia z policją, przejmowanie i podpalanie budynków rządowych miały miejsce nie tylko w Bikszeku, ale i w innych miastach, takich jak: Tałas, Naryn i Batken, a także w prowincji Isykkul.

Waldemar Chamala
Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku