Wielka Brytania: Partia Pracy ogłasza manifest wyborczy

[2010-04-12 15:27:22]

Premier Gordon Brown ogłosił 12 kwietnia manifest laburzystów przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 6 maja. Dokument obiecuje przebudowę gospodarki, odnowę społeczeństwa i przywrócenie wiary w politykę. Pod hasłem "Sprawiedliwa Przyszłość dla Wszystkich" przedstawione w nim zostały plany przyznania obywatelom większego prawa do decydowania o usługach publicznych oraz możliwości przejmowania i łączenia się gorzej funkcjonujących szkół, szpitali, a nawet jednostek policji.

Jak podaje independent.co.uk, Partia Pracy zgodnie z oczekiwaniami obiecuje nie podnosić żadnej ze stawek podatku dochodowego przez całą następną kadencję parlamentu. Podobnego zobowiązania nie ma w odniesieniu do podatku VAT, choć Laburzyści zobowiązują się nie obejmować nim żywności, ubrań dla dzieci, książek, gazet i transportu publicznego.

Ogłaszając manifest w szpitalu w Birmingham Brown powiedział, że jest on ambitny, ale możliwy do realizacji, odważny, ale realistyczny. Dodał: Nie ma żadnych zobowiązań do dużych nowych wydatków, ale jest determinacja w mądrym wydawaniu każdego grosza, a także, do czego obecne plany nie pozostawiają wątpliwości, w maksymalnej ochronie czołowych usług publicznych.

Pośród planów związanych z wychodzeniem z kryzysu gospodarczego, Labour Party obiecuje stworzenie miliona nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, a także założenie Banku Zielonych Inwestycji (Green Investment Bank), który kierowałby środki na nowe przyjazne dla środowiska technologie.

Minimalna płaca będzie rosła co najmniej tak samo jak średnie zarobki i będzie nowa gwarancja, że ludzie pracując otrzymywać będą tygodniowo co najmniej 40 funtów więcej niż korzystając z zasiłku. Rodziny z małymi dziećmi skorzystają z ulgi podatkowej w wysokości 4 funtów tygodniowo, a długość urlopu tacieżyńskiego wzrośnie do czterech tygodni. Przybędzie miejsc w żłobkach dla dwulatków i programów indywidualnego nauczania dla uczniów szkół podstawowych, mających kłopoty z czytaniem, pisaniem i arytmetyką.

Podtrzymane zostały obietnice przeprowadzenia jednocześnie dwóch referendów: o systemie alternatywnego głosowania w wyborach do parlamentu i wprowadzeniu wybieralności jego drugiej izby. Wprowadzony zostanie rejestr lobbystów, zakaz pracy członków parlamentu dla firm lobbingowych, a także prawo o stałej długości kadencji parlamentu. Powołana zostanie ponadpartyjna komisja, której prace zmierzać będą w kierunku stworzenia pierwszej konstytucji Zjednoczonego Królestwa.

W kwestii środowiska naturalnego manifest zobowiązuje przyszły laburzystowski rząd do wytwarzania 40 procent elektryczności z ekologicznych źródeł najpóźniej w 2020 roku, a także do stworzenia 400 tysięcy "zielonych" miejsc pracy do 2015 roku. Oferowane są także systemy ratalne przy zakupie ociepleń domów i obniżki rachunków za energię dla emerytów. Odpadki podlegające recyklingowi i biodegradacji nie będą mogły być po prostu wyrzucane na wysypiska – ma to służyć stworzeniu Wielkiej Brytanii bez marnotrawstwa.

Obietnice zawarte w manifeście dotyczą także między innymi systemu opieki zdrowotnej, policji i osób starszych – zarówno pracujących, jak emerytów. W dokumencie napisano: My, Laburzyści, jesteśmy właściwymi ludźmi do przeprowadzenia następnego etapu narodowej odnowy z powodu naszych wartości i naszego rozumienia roli rządu: być po stronie zwykłych ludzi, tak żeby mogli zmienić swoje życie na lepsze.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku