Lider mazowieckiego ZNP o porozumieniu wyborczym z Olechowskim
[2010-04-29 11:15:33]
Pan Witold poinformował w nim czytelników, że mazowiecki ruch związkowy opowiedział się za liberalno-prawicową stroną sceny politycznej, bo 23 kwietnia poparł kandydata Andrzeja Olechowskiego. A gdzie, kotku, druga część informacji z tego dnia, że w dwie godziny później takie same poparcie i to w formie porozumienia, mazowiecki OPZZ i ZNP udzieliły Grzegorzowi Napieralskiemu?! Czyżby więc portal Lewica.pl stał się zamiejscowym, oddziałem programów telewizyjnych redaktora Pospieszalskiego? To już nie ironia, ale ponury chichot losu - pisze w swoim liście Jerzy Wiśniewski. Lider mazowieckiego ZNP i OPZZ przyznał, że organizacje te zawarły na Mazowszu porozumienie zarówno z Andrzejem Olechowskim jak i z Grzegorzem Napieralskim. Dodał również, że mazowiecki ZNP jest stanie poprzeć również innych kandydatów jeśli ich komitety wyborcze potraktują mazowiecki ZNP równie poważnie. Wiśniewski uzasadniając zachowanie mazowieckiego ZNP pisze, że związkom zależy na tym, aby w prezydenckim ringu wyborczym starły się nie tylko dwie partie. Dodaje również, że podpisane porozumienia są efektem rozmów dotyczących wyborów nie tylko prezydenckich porozumienia wyborcze podpisane zostały na czas znacznie wykraczający poza daty czerwcowe. Decyzje mazowieckiego ZNP o porozumieniach wyborczych, także z mazowieckim Stronnictwem Demokratycznym, nie mają nic wspólnego z jakimkolwiek "koniunkturalizmem, złamaniem tradycji, zanegowaniem bronionego dotąd prawa oświatowego". Nie przeszliśmy na liberalno-prawicową stronę społecznej barykady, nie zaprzeczyliśmy ideałom związkowego ruchu zawodowego. Przeciwnie, liczymy, że poprzez te decyzje będziemy mogli osiągnąć dla niego więcej, niż dotąd. Zwłaszcza w świecie polityki wewnętrznej podzielonej jak rzadko kiedy, i jak rzadko kiedy wymagającej koalicji i aliansów. Jesteśmy na to gotowi w imię obrony zawodów służby publicznej i równości szans w podzielonym społeczeństwie - tłumaczy Wiśniewski. W zakończeniu listu czytamy: Wszyscy z pewnością zdają sobie sprawę z wagi samorządu terytorialnego w rozstrzyganiu spraw i problemów oświaty publicznej, nikt z lewicy nie może nie widzieć perspektywy także wyborczych wydarzeń jesiennych i przyszłorocznych. Proponuję sięgnąć pamięcią do lat minionych, by dostrzec różne ich uwarunkowania. Można się obrażać i przegrywać, można wyciągnąć wnioski i spróbować działać inaczej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?