Francja: Edukacja filmowa dla uczniów w Internecie

[2010-05-18 23:55:28]

Minister edukacji Luc Chatel ujawnił 18 maja plany utworzenia ogólnokrajowego klubu filmowego, w którym obejrzeć będzie można online 200 klasycznych pozycji światowej kinematografii. Kiedy uczniowie szkół średnich wrócą do szkół po wakacjach będą mogli oglądać takie filmy jak "Czterysta batów" François Truffaut czy "Obywatel Kane" Orsona Wellsa. Chatel ma nadzieję, że oglądanie Brigitte Bardot w "Pogardzie" (na zdjęciu towarzyszy jej Jean-Luc Godard) czy Johna Wayna w "Rio Bravo" zachęci adolescentów do obcowania z kulturą wysoką i poszerzania wiedzy z jej zakresu.

Uczymy literatury, muzyki i teatru w szkołach i uważamy, że ważne jest także uczenie kina. Jest to absolutnie niezbędne, zwłaszcza że obrazy odgrywają taką rolę w naszym społeczeństwie, i bardzo ważne jest, żeby młodzi ludzie uczyli się odkrywania i odczytywania obrazów – powiedział Costa Gavras, przewodniczący paryskiej Cinémathèque.

W ubiegłym roku prezydent Nicolas Sarkozy w trakcie przedstawiania zarysu szerszych reform systemu szkolnictwa ponadpodstawowego poddał pod dyskusję pomysł współczesnego "ciné club", twierdząc że dziedzictwo filmowe Francji jest zaniedbywane przez młodych ludzi.

Jak podaje guardian.co.uk, w dniu ujawnienia tytułów wybranych filmów, 18 maja minister kultury Frédéric Mitterrand powiedział, że zanurzając się w fikcyjne działa sztuki filmowej uczniowie będą poznawać też lepiej rzeczywistość. Jako przykład podał film "Obywatel Kane", który jego zdaniem pozwala zrozumieć mechanizmy władzy oraz ludzkiej ambicji.

Klub, który został stworzony przez ministerstwo edukacji i krajową telewizję France Télévisions po konsultacjach z kilkoma czołowymi krytykami filmowymi, będzie zarządzany ze strony www.cinelycee.fr. Chatel powiedział, że będzie można z niego korzystać albo w połączeniu z regularnym programem nauczania, na lekcjach literatury czy historii, albo poza godzinami nauki szkolnej. Dodał, że ma nadzieję, iż stanie się on środkiem walki z wewnętrzną nierównowagą w dostępie do kultury we francuskich szkołach, gdyż na obrzeżach Paryża czy na wsi licealiści mają gorszy dostęp do instytucji kulturalnych. Stwierdził też, że kultura jest obszarem gdzie nierówności rzucają się w oczy i gdzie szkoła nie odgrywa wystarczającej roli.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku