List otwarty Ewy Jasiewicz do Donalda Tuska

[2010-05-23 19:42:17]

Działaczka Ruchu Wolna Gaza Ewa Jasiewicz wystosowała list otwarty do premiera Donalda Tuska w związku ze zorganizowaniem flotylli ośmiu statków wiozących pomoc humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy, znanej jako Flotylla Wolności.

Po przedstawieniu się pisze ona: Z olbrzymią nadzieją przyjęłam Pańskie słowa o pragnieniu sprawiedliwego pokoju na Bliskim Wschodzie oraz uznaniu ludzkich praw narodu palestyńskiego i zasad prawa międzynarodowego. Ruch Wolna Gaza pragnie przekuć w czyn takie właśnie słowa jak Pańskie i stąd wynika nasza kolejna misja.

Następnie Jasiewicz przedstawia Flotyllę Wolności jako flotyllę pięciu statków pasażerskich i trzech towarowych, zorganizowaną przez turecką organizację Insani Yardim Vakafi, Kampanię Szwedzki Statek do Gazy, Inicjatywę Grecki Statek do Gazy i Europejską Kampanię Na Rzecz Zakończenia Oblężenia Gazy. W przedsięwzięciu bierze udział 700 osób, które wiozą około 5000 ton dóbr potrzebnych mieszkańcom Gazy.

26 maja wszystkie osiem okrętów ma zebrać się na wodach Morza Śródziemnego i ruszyć w kierunku Strefy Gazy. Jasiewicz informuje w związku z tym Tuska o związanych z przedsięwzięciem zagrożeniach: Izrael ogłosił, że postawił w stan gotowości połowę swej marynarki wojennej aby przejąć statki i gotów jest użyć siły w celu ich powstrzymania. Wezmę udział w tej misji. Operację izraelskiej marynarki wojennej będzie osobiście nadzorował minister obrony Ehud Barak. Podjęliśmy decyzję, że nasza flotylla nie da się zatrzymać.

Następnie autorka listu pisze o celach wyprawy - dostarczeniu oblężonej ludności materiałów budowlanych i lekarstw - oraz o kontroli, jakiej poddane zostały okręty Flotylli Wolności w portach, z których wyruszyły. Flotylla nie stanowi zatem zagrożenia dla Izraela, ani przez chwilę nie znajdzie się też na jego wodach terytorialnych.

Żeglowanie do Strefy Gazy i przysłanie tam cementu oraz pomocy dla uwięzionej społeczności nie jest nielegalne. Nielegalnym jest zatrzymywanie statków na wodach międzynarodowych - pisze Jasiewicz do Tuska. Wyraża też nadzieję na pomoc z jego strony oraz na uznanie misji Flotylli Wolności za humanitarną. Przypomina też o międzynarodowych zobowiązaniach Polski: Polska jest sygnatariuszką Konwencji Genewskich i pozostaje zobligowana działać na rzecz przestrzegania prawa międzynarodowego, zapobiegając jego łamaniu. Izrael jawnie łamie prawo międzynarodowe, zbiorowo karząc mieszkańców Strefy Gazy.

Wreszcie Jasiewicz wyraża nadzieję na odpowiedź ze strony premiera.

Do listu otwartego załączona została opinia prawna wydana przez związanego z Ruchem Wolna Gaza Audreya Bomse.

Pełny tekst listu otwartego Ewy Jasiewicz wraz z załączoną opinią prawną dostępny jest tutaj.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


12 sierpnia:

1827 - Zmarł William Blake, angielski pisarz, malarz i rysownik. Potępiał rodzący się kapitalizm.

1898 - USA anektowały Republikę Hawajską.

1941 - Prezydium radzieckiej Rady Najwyższej wydało dekret o amnestii dla obywateli polskich więzionych w ZSRR.

1976 - Liban: Chrześcijańskie milicje zdobyły i zniszczyły obóz dla uchodźców Tal al-Zaatar w Bejrucie.


?
Lewica.pl na Facebooku