Morąg: Młodzi Socjaliści protestują przeciwko rakietom USA

[2010-05-25 19:31:05]

Kilkadziesiąt osób demonstrowało 23 maja w Morągu przeciwko instalacji w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej. Działacze Młodych Socjalistów i Polskiej Partii Socjalistycznej przeszli spod Ratusza pod koszary gdzie stacjonują Amerykanie. Mijając dworzec, napotkali na wagony ze sprzętem wojskowym sprowadzonym już na miejsce.Organizator protestu Piotr Janiszewski podkreślał w swoim przemówieniu, że agresja na Jugosławię, Afganistan i Irak dobitnie pokazują jak wygląda amerykańska polityka bezpieczeństwa. Polska nie musi brać udziału w napaściach na inne kraje. Polska nie musi brać udziału w wojnie o ropę - mówił.

W związku z demonstracją, na ulice wyległy rzesze mieszkańców przyglądając się lub wprost uczestnicząc w niej. Wiele osób zachowywało jednak dystans lub sprzeciwiało się krytyce instalacji amerykańskiej bazy. W pochodzie uczestniczyła także grupa Samba Socialista grająca Rhythms of Resistance.Pod budynkiem koszar Młodzi Socjaliści napotkali banner z napisem: "NATO gwarancją pokoju". Pojawili się także umundurowani Amerykanie paradujący w bazie i robiący uczestnikom demonstracji zdjęcia. Nie oni jedni, bowiem całe wydarzenie filmowała Żandarmeria Wojskowa i policja, które uznając zapewne pokojowy protest za zagrożenie dla porządku publicznego, w 15 tysięcznym Morągu wystawiły do zabezpieczenia demonstracji aż 11 radiowozów. Policjanci i policjantki ubrani byli w ekwipunek charakterystyczny raczej dla starć ze stadionowymi chuliganami niż używany do kierowania ruchem.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku