Ogólnoeuropejskie dni protestu 21-26 czerwca

[2010-05-29 18:22:15]

Deputowani grupy Zjednoczona Lewica Europejska/Zielona Lewica Nordycka (GUE/NGL) w Parlamencie Europejskim opowiedzieli się za organizacją Europejskich Dni Protestu i Solidarności w dniach 21-26 czerwca.

Europosłowie m.in. z irlandzkiej Partii Socjalistycznej (Socialist Party/Páirtí Sóisialach), Francuskiej Partii Komunistycznej (Parti communiste français), niemieckiej Lewicy (Die Linke), holenderskiej Partii Socjalistycznej (Socialistische Partij), francuskiej Partii Lewicy (Parti de gauche), portugalskiego Bloku Lewicy (Bloco de Esquerda), szwedzkiej Partii Lewicy (Vänsterpartiet), cypryjskiej Postępowej Partii Ludu Pracującego (Ανορθωτικό Κόμμα Εργαζόμενου Λαού), greckiej SYRIZY oraz duńskiego Ruchu Ludowego Przeciw Unii Europejskiej (Folkebevægelsen mod EU) uznali, że protesty mają być wyrazem solidarności ze strajkami greckich pracowników.

Na obecnym etapie, to przede wszystkim greccy pracownicy są na pierwszej linii ataków. Stoją oni przed obliczem cięć pensji i wydatków publicznych w wysokości 10 proc., podniesienia wieku emerytalnego, wzrostu podatku VAT i zamrożenia emerytur. Ale robotnicy w Portugalii, Hiszpanii, Irlandii i Włoszech również napotykali i nadal napotykają na poważne ataki na ich stopy życiowe. Oczywiste jest również, że te ataki nie będą się ograniczać do pracowników w tzw. "peryferyjnych" gospodarkach europejskich - pracownicy we wszystkich krajach Europy zobaczą dalszą erozję swoich praw do emerytury, doświadczą presji na obniżenie wynagrodzeń, redukcji wydatków na usługi społeczne i opiekę społeczną, oraz ciągłego wysokiego bezrobocia - piszą europosłowie GUE/NGL.

Sygnatariusze apelu na temat organizacji Europejskich Dni Protestu i Solidarności wezwali organizacje lewicowe i związki zawodowe w całej Europie do włączenia się w tę akcję. Podkreślają oni jednocześnie, że szczegóły i precyzyjne hasła będą musiały zostać opracowane tak, by uwzględnić sytuację polityczną kraju, w którym odbywają się protesty, choć główne ogólnoeuropejskie hasła mają brzmieć: "Pracownicy nie będą płacić za kryzys – zmuśmy do płacenia najbogatszych i bankierów", "Solidarność z greckimi pracownikami, o jedność ludzi pracy w całej Europie", "Nie cięciom, obniżkom płac, bezrobociu i podniesieniu wieku emerytalnego", "Nie dla prywatyzacji usług publicznych", "Koniec dyktatury rynków finansowych, instytucji ratingów kredytowych i MFW" oraz "Nie dofinansowaniu banków – za nacjonalizacją banków i instytucji finansowych w interesie ludzi pracy".

Uważamy, że sukces skoordynowanych protestów w tygodniu od 21 do 26 czerwca miałby zasadniczy wpływ i wysłałby jasny sygnał dla europejskich instytucji. To pomogłoby zmaganiom pracowników w różnych krajach europejskich i stanowiłoby ważny krok w budowaniu ogólnoeuropejskiego oporu przeciwko bieżącemu programowi neoliberalnemu. Oczywiście, czas leci bardzo szybko. Chcemy budować szeroką koalicję na poziomie ogólnoeuropejskim, aby mobilizować na te protesty, ale również szerokie koalicje na poziomie krajowym. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli jak najszybciej dacie nam odpowiedź - dodają lewicowi europarlamentarzyści.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku