Warszawa: Przeciwko brutalności policji i rasizmowi

[2010-05-30 20:31:07]

Około 300 osób wzięło 30 maja udział w demonstracji upamiętniającej śmierć Maxwella Itoyi nigeryjskiego handlarza zabitego 23 maja przez policjanta.

W akcji wzięli udział Afrykańczycy mieszkający w Warszawie i pracujący na targowisku w okolicy Stadionu Narodowego, wraz z rodzinami. Obecni byli również przedstawiciele innych mniejszości narodowych.

Pojawili się również przedstawiciele środowisk anarchistycznych, Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy i Pracowniczej Demokracji.

Demonstracja rozpoczęła się w miejscu śmierci Nigeryjczyka, gdzie zebrani zapalili znicze i złożyli kwiaty. Następnie przy dźwiękach bębnów przeszli pod Komendę Stołeczną Policji. Niesiono transparenty "Osądzić zabójców Maxwella", "Policja wszędzie, sprawiedliwość nigdzie" i "Dość rasizmu wśród funkcjonariuszy". Podczas protestu wypowiadali się znajomi zabitego i świadkowie zdarzenia, mówiący, że nie był on żadnym przestępcą, a stał się ofiarą brutalnego ataku funkcjonariuszy, gdy próbował interweniować w czasie ich sprzeczki z innym Nigeryjczykiem.

Zebrani przypominali, że podczas zamieszek po śmierci handlarza jedynym kryterium zatrzymywania podejrzanych o napaść na funkcjonariuszy był kolor ich skóry. O przypadkach rasistowskich działań policji mówił między innymi uczestniczący w proteście przedstawiciel diaspory wietnamskiej w Polsce.

Demonstranci wypomnieli policji, że obawiając się zamieszek na pierwszą linię do ochraniania komendy posłała funkcjonariuszki.

Nigeryjczycy podziękowali wspierającym ich Polakom za solidarność. Jeden z nich stwierdził, że krew ludzka jest czerwona bez względu na kolor skóry.

Pod komendą policji w obronie jej działań zebrało się również około 10 narodowców, którzy nie chcieli jednak nawet się wypowiedzieć. Skorzystali oni z ochrony kordonu policji gdy otoczyli ich demonstranci. Po kilkunastu minutach chronieni przez funkcjonariuszy odeszli.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku