Międzynarodowe reakcje na izraelski atak

[2010-05-31 12:51:01]

W odpowiedzi na napaść izraelskiej marynarki wojennej na konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy i zabójstwo 19 osób biuro Catherine Ashton szefowej dyplomacji UE wydało oświadczenie, w którym wzywa do natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia, które miałoby wyjaśnić przyczyny ataku. Nazywa również blokadę Gazy "niemożliwą do zaakceptowania oraz politycznie bezproduktywną". Wzywa również do natychmiastowego, bezwarunkowego umożliwienia dostarczenia do obleganych terytoriów pomocy humanitarnej.

Francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner stwierdził "nic nie usprawiedliwia użycia takiej przemocy, którą potępiamy". Dodał, że domaga się natychmiastowego śledztwa w tej sprawie.

Navanethem (Navi) Pillay Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka wezwała władze Izraela do zgody na niezależne śledztwo i pociągnięcie wszystkich odpowiedzialnych za atak do odpowiedzialności.

Amr Moussasekretarz Ligii Arabskiej określił atak jako akt terroryzmu i dodał, że Liga zwołała nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie.

Izraelski minister spraw zagranicznych Daniel Ayalon stwierdził, że "organizatorzy konwoju są znani z kontaktów z globalnym dżihadem, Al-Kaida i Hamasem". Twierdził również jakoby na zaatakowanych statkach znaleziono broń.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 czerwca:

1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.

1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.

1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.

1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.

1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.

1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.

1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.

1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.

1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".

1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.

2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku