Chile: Apel kościoła o ułaskawienie funkcjonariuszy junty wojskowej

[2010-07-22 13:59:37]

Konferencja episkopatu Chile wystosowała pismo do prezydenta kraju, Sebastiána Piñery, w którym apeluje o ogłoszenie amnestii dla osadzonych w zakładach karnych, z okazji dwustulecia niepodległości kraju. Wśród więźniów, których powinna objąć amnestia pismo kościoła wprost wymienia funkcjonariuszy chilijskiej armii, skazanych za naruszenia praw człowieka w okresie sprawowania władzy przez juntę generała Augusta Pinocheta. Kościół apeluje, by odejść od "społecznej zemsty" na funkcjonariuszach byłego reżimu, na rzecz "wybaczenia i miłosierdzia".

Za apelem chilijskiego kościoła mają stać przede wszystkim dwaj hierarchowie: przewodniczący Konferencji Episkopatu Chile, Alejandro Goic, oraz arcybiskup Santiago Francisco Javier Erráuiz. Apel wywołał protesty stowarzyszeń reprezentujących rodziny osób wiezionych, torturowanych i zaginionych w trakcie reżimu Pinocheta. W trakcie 17 lat rządów junty generała zaginęło około 1200 osób, około 28 tysięcy było więzionych i torturowanych.

Sprzeciw wobec propozycji episkopatu wyraził także przewodniczący Sądu Najwyższego Chile, Milton Juica. Nie wiadomo, jak na apel zareaguje prezydent Piñero. Jego rodzina (jedna z najzamożniejszych w Chile) była związana z dyktaturą, jego brat pełnił w jej trakcie wysokie funkcje rządowe.

Jakub Majmurek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 czerwca:

1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.

1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.

1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.

1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.

1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.

1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.

1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.

1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.

1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".

1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.

2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku