Wenezuela: Zmarł Luis Tascón

[2010-08-14 10:54:59]

12 sierpnia z powodu raka okrężnicy, w wieku 41 lat lat, zmarł Luis Tascón, wenezuelski polityk i członek Zgromadzenia Narodowego (Asamblea Nacional).

Tascón urodził się 27 sierpnia 1968 roku, oboje jego rodzice pochodzili z Kolumbii. W latach 1986-92 działał w ugrupowaniu Nieposłuszeństwo Ludowe (Desobediencia Popular), zaś w 1998 roku był jednym z założycieli Ruchu Piątej Republiki (Movimiento V República), na której czele stał Hugo Chávez. Od 1999 roku był deputowanym do wenezuelskiego parlamentu.

W 2004 roku opublikował na swojej stronie internetowej podpisy zwolenników referendum, które miało na celu usunięcie Cháveza z urzędu (funkcjonowała ona pod nazwą Lista Tascóna). Później usunął listę ze swojej strony, po tym jak pojawiły się oskarżenia o to, że jest ona wykorzystywana do tego, by piętnować i dyskryminować osoby, które się na niej znalazły.

Był zdecydowanym krytykiem prochavezowskiej biurokracji. Po tym jak zarzucił korupcję szefowi SENIAT (Servicio Nacional Integrado de Administración Aduanera y Tributaria) - instytucji odpowiedzialnej w Wenezueli za podatki, José Cabello, bratu związanego z władzą kapitalisty Diosdado Cabello, został wyrzucony w 2007 roku z nowopowstałej Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (Partido Socialista Unido de Venezuela). Założył własne ugrupowanie - Nowa Rewolucyjna Droga (Nuevo Camino Revolucionario), które popierało proces Rewolucji Boliwariańskiej.

Hołd zmarłemu złożyli czołowi działacze PSUV. Ogłoszono także trzydniową żałobę.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Konferencja "Kto zagraża pokojowi?"
Wrocław
29 września (sobota)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

18 września:

1809 - Urodził się Armand Barbès, rewolucjonista francuski. W 1839 raz z Luisem Blanqui stanął na czele krwawo stłumionego powstania w Paryżu.

1919 - Holandia przyznała kobietom prawa wyborcze.

1934 - ZSRR wstąpił do Ligi Narodów.

1981 - We Francji została zniesiona kara śmierci.

1998 - Rozpoczęcie obrad XXXV Kongresu PPS; Piotr Ikonowicz przewodniczącym RN; Jan Mulak Honorowym Przewodniczącym PPS.

2005 - W wyborach parlamentarnych w Niemczech koalicja CDU/CSU zdobyła 35,2% (225 mandatów), SPD - 34,3% (222), FDP - 9,8% (61), Partia Lewicy - 8,7% (54), Zieloni - 8,1% (51).


 
Lewica.pl na Facebooku