Surinam: Dési Bouterse zaprzysiężony na prezydenta

[2010-08-15 11:57:48]

12 sierpnia w stolicy Surinamu, Paramaribo, na funkcję prezydenta został zaprzysiężony Dési Bouterse, którego 19 lipca wybrał na to stanowisko parlament - Zgromadzenie Narodowe (De Nationale Assemblée).

Poparcia udzieliły mu koalicje Mega Kombinacja (Megacombinatie), w której główną rolę odgrywa kierowana przez niego lewicowa Partia Narodowo-Demokratyczna (Nationale Democratische Partij) i Kombinacja-A (A Combinatie) oraz Ludowy Sojusz na rzecz Postępu (Volksalliantie Voor Vooruitgang).

Uroczyście obiecuje, że służba i poświęcenie będzie podstawą mojej pracy - powiedział Bouterse podczas ceremonii przekazywaniu mu władzy przez ustępującego prezydenta Ronalda Venetiaana. Opozycja to nie nasi wrogowie. Uważamy ich za partnerów z którymi chcemy realizować wspólnie polityczne cele - dodał. Nowy prezydent Surinamu obiecał także walkę z korupcją oraz zacieśnienie współpracy gospodarczej z Brazylią i Chinami.

Na uroczystości zaprzysiężenia nie było głów innych państw. Początkowo, jak informowały władze Surinamu, swoją obecność zapowiedział prezydent Wenezueli Hugo Chávez, jednak w jego imieniu w ceremonii wziął udział minister spraw zagranicznych Nicolás Maduro.

Bouterse dokonał dwóch zamachów stanów w 1980 i w 1990 roku i był faktycznym dyktatorem Surinamu w latach 1980-1988 oraz 1990-1991. W kraju postawiono mu zarzuty wydania rozkazu dokonania zabójstwa 15 przeciwników politycznych w 1982 roku (tzw. "morderstwa grudniowe"). W 1997 holenderski rząd wydał międzynarodowy nakaz aresztowania wobec Bouterse, oskarżając go o przemyt ponad 2 ton kokainy do Holandii w latach 1989-1997. Surinam odmówił jednak jego ekstradycji. W 1999 holenderski sąd skazał go zaocznie na karę 11 lat pozbawienia wolności za przemyt narkotyków.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


8 sierpnia:

1848 - Wiosna Ludów: W wyniku zbrojnego powstania Bolonia została wyzwolona spod okupacji austriackiej.

1849 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Niemiec (SDAP).

1879 - Urodził się Emiliano Zapata, meksykański rewolucjonista, przywódca chłopskiej partyzantki w czasie rewolucji meksykańskiej (1911-1917).

1969 - Włochy: W kilku pociągach w Mediolanie wybuchły bomby podłożone przez skrajnie prawicowych terrorystów.

1976 - Zmarł José Lezama Lima, kubański poeta, prozaik i eseista o orientacji homoseksualnej.

1996 - Zmarł Julian Stryjkowski, polski pisarz pochodzenia żydowskiego. Przed wojną członek Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. W latach 1935-1936 więziony za przynależność do niej.

2002 - Powstała partia Antyklerykalna Partia Postępu RACJA.


?
Lewica.pl na Facebooku