Maria Szyszkowska za pozostawieniem krzyża przed Pałacem Prezydenckim

[2010-08-21 18:38:28]

Prof. Maria Szyszkowska opowiedziała się za pozostawienie krzyża przed Pałacem Prezydenckim, skrytykowała także wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego za jego wypowiedzi na temat osób, które sprzeciwiały się jego usunięciu. Pogląd taki wyraziła w wywiadzie, którego udzieliła 17 sierpnia dziennikowi "Rzeczpospolita".

Ten krzyż jest szczególny. Ktoś postawił go, aby być bliżej zmarłego prezydenta. Ulica jest wprawdzie wspólna, ale uważam, że nikomu, naprawdę nikomu, nie powinna przeszkadzać grupa modlących się ludzi. A poza tym mamy krzyże upamiętniające zmarłych zarówno przy polnych drogach, szosach, jak i na ulicach miast - stwierdziła.

W jego wypowiedziach była wielka pogarda dla modlących się pod krzyżem! Byłam tym przykro zaskoczona. Nie bierze się pod uwagę woli mniejszości, która żąda, aby krzyż pozostał przed pałacem. A przecież tyle mówi się o tym, że demokracja to ustrój, który szanuje oczekiwania rozmaitych mniejszości - dodała odnosząc się do wypowiedzi Niesiołowskiego.

W wywiadzie Szyszkowska twierdzi również, że u podłoża walki o krzyż leży chęć eliminacji PiS z życia publicznego i że choć sama nie popiera budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego, szanuje tych, którzy takiej inicjatywy oczekują. Odnosząc się do działań SLD w sprawie krzyża była senator zauważyła, że partia ta nie protestowała przeciwko krzyżom w miejscach publicznych, gdy sprawowała władzę.

Maria Szyszkowska była w latach 1993–1997 członkiem Trybunału Stanu. W 2001 z ramienia koalicji SLD-UP została wybrana senatorem. 26 stycznia 2005 roku wystąpiła z SLD. W maju tego samego roku ogłosiła zamiar startu w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny, nie zebrała jednak wymaganych 100 tysięcy podpisów. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku startowała z listy Polskiej Partii Pracy. Od 22 września 2007 do 21 marca 2009 roku była jej przewodniczącą RACJI Polskiej Lewicy, z której jednak wystąpiła.

Całość wywiadu dostępna tutaj.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 maja:

1794 - Tadeusz Kościuszko wydał uniwersał połaniecki znoszący poddaństwo osobiste chłopów, zakazujący ich rugowania z gruntu oraz zmniejszający wymiar pańszczyzny.

1868 - Urodził się Stanisław Przybyszewski, wybitny pisarz okresu Młodej Polski - związany z PPS zaboru pruskiego.

1943 - W obozie w Sielcach nad Oką rozpoczęto formowanie 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1974 - Kanclerz RFN Willy Brandt podał się do dymisji.

2005 - Kongres założycielski Unii Lewicy III RP.

2012 - Victor Ponta z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Rumunii.


?
Lewica.pl na Facebooku