Turcja: Wyborcy poparli zmiany w konstytucji

[2010-09-13 13:57:28]

Turcja stanęła u progu radykalnej transformacji politycznej po tym, jak w referendum 12 września 58 procent głosujących poparło poprawki do konstytucji. Najważniejsze ze zmian to znaczne ograniczenie władzy sądowniczej oraz podporządkowanie sił zbrojnych cywilnemu zwierzchnictwu.

Rząd turecki przyjął z ulgą wynik referendum, gdyż sondaże zapowiadały raczej bardzo niepewny rezultat. Składający się z 26 punktów pakiet reform został pomyślany tak, żeby dostosować ustrój Turcję do wymogów, które musi spełnić, żeby możliwe było ubieganie się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Rząd wierzy, że zmiany sprawią, że zgubne dziedzictwo przewrotów wojskowych przejdzie do przeszłości.

Przemawiając do członków rządzącej umiarkowanie proislamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi) premier Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że rezultat referendum zjednoczy Turków. Także Komisja Europejska życzliwie przyjęła rezultat referendum, a reformy określiła jako krok we właściwym kierunku.

Pośród przegłosowanych zmian znajdują się: zniesienie prawnej nietykalności przywódców przewrotu wojskowego z 1980 roku; poddanie oficerów służby czynnej cywilnemu wymiarowi sprawiedliwości (do tej pory byli sądzeni przez trybunały wojskowe); zwiększenie liczby członków trybunału konstytucyjnego z 11 do 17, a jednocześnie przyznanie możliwości ich mianowania prezydentowi i parlamentowi; zwiększenie liczby sędziów sądu najwyższego z 7 do 21 i jednocześnie dopuszczenie nominacji politycznych; zagwarantowanie "pozytywnej dyskryminacji" kobiet, praw dzieci i umów zbiorowych, takich jak prawo urzędników do strajku.

Jak podaje guardian.co.uk, reformom sprzeciwiają się wszystkie partie opozycyjne, twierdząc, że osłabią one świecki charakter państwa i powiększą władzę premiera.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku