Kambodża: Walka strajkowa odpowiedzią na wyzysk i nędzne płace

[2010-09-16 22:00:28]

Ponad 80 tysięcy pracowników przemysłu odzieżowego zatrudnionych w sweatshopach należących do takich korporacji jak NIKE, Adidas, Wall Mart czy GAP, przystąpiło do tygodniowej akcji strajkowej walcząc o podwyżkę płac i poprawę warunków pracy. Obecnie, zgodnie z porozumieniem zawartym między rządem Kambodży i dyrektorami zachodnich firm, minimalna płaca w przemyśle odzieżowym w Kambodży wynosi w przeliczeniu nieco ponad 180 PLN miesięcznie (61 dolarów, 39 funtów), co nie wystarcza na pokrycie kosztów wyżywienia i opłat za mieszkanie. Związkowcy domagają się podniesienia minimalnej płacy do poziomu ok. 280 PLN miesięcznie.

Pracownicy są zatrudniani na bardzo złych warunkach, bez stałych kontraktów. Rząd jednak niechętnie wchodzi w konflikt z wielkimi firmami odzieżowymi, które są jednym z niewielu inwestorów. Większość z pracowników tych fabryk, wysyła swoje skromne zarobki do rodzin na wsi, gdzie panuje ogromna bieda.

W odpowiedzi na akcję strajkową, przewodniczący federacji pracodawców przemysłu odzieżowego skrytykował pracowników i określił strajk jako "nielegalny", ostrzegając, że akcja doprowadzi do "pogorszenia reputacji branży". Wezwał też dyrektorów fabryk do rozwiązania problemu ze strajkującymi przy pomocy sądów. Uznał też, że podwyżka do poziomu, którego chcą pracownicy, jest "niemożliwa".

Kambodżańscy pracownicy zrzeszeni w Kambodżańskiej Konfederacji Pracy, przystąpili do swojej akcji zainspirowani niedawnymi akcjami strajkowymi wyzyskiwanych pracowników w Bangladeszu i chińskich specjalnych strefach ekonomicznych.

W Bangladeszu, gdzie podobne korporacje również uznawały podniesienie płac za "niemożliwe", związkowcy wywalczyli po wielotygodniowej akcji strajkowej i licznych demonstracjach ulicznych podniesienie minimalnej płacy w sektorze odzieżowym z poziomu ok 75 PLN (25 dolarów, 16 funtów) do poziomu ok 130 PLN (43 dolarów, 28 funtów) za miesiąc. Wprawdzie jest to tylko częściowe zwycięstwo, gdyż związkowcy domagali się lepszych podwyżek, ale to na pewno zmiana odczuwalna dla pracowników.

Także w Chinach, gdzie warunki pracy są generalnie bez porównania lepsze niż w krajach takich jak Bangladesz, Indie czy Kambodża, pracownicy przystąpili do akcji protestacyjnych zmuszając zachodnich pracodawców do podniesienia płac. W niektórych strefach ekonomicznych się to udało. Szefowie Hondy na przykład, zmuszeni zostali ostatnio do podniesienia płac w swoich chińskich fabrykach o 24 proc.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku