"Financial Times": Nowa Huta dumą PRL
[2010-10-11 08:48:38]
![]() W latach 1949-51 posiadała ona status samodzielnego miasta. Obecnie pozostaje administracyjną częścią Krakowa. Dziennikarze z "FT" chwalą rozplanowanie architektoniczne Nowej Huty, w tym szerokie aleje, konstrukcję budynków, a wreszcie zapożyczony od amerykańskiego planisty Clarence'a Perry'ego projekt jednostki sąsiedzkiej. Każdą z nich miało z założenia zamieszkiwać około 6 tys. osób, dzięki czemu mogła zaspokajać podstawowe potrzeby edukacyjne i zaopatrzeniowe jej mieszkańców, jednocześnie nie tworząc gigantycznej i alienującej mieszkańców przestrzeni urbanistycznej. "FT" cytuje wypowiedź ostatniego żyjącego planisty Nowej Huty (współtworzył też projekt nigeryjskiej Abudży), Stanisława Juchnowicza: Większość z nas była sceptycznie nastawiona do reżimu, ale wiedzieliśmy, że bez względu na to, jak potoczy się historia, to miasto nas przetrwa i dlatego projektowaliśmy dla następnych pokoleń. Główny autor projektu Nowej Huty Tadeusz Ptaszycki tak przedstawiał założenia architektoniczne w wywiadzie, udzielonym w 1950 r. dla "Sztandaru Młodych": Poszczególne osiedla będą posiadać swoje żłobki i przedszkola. Każda zaś dzielnica otrzyma własny dom towarowy, ośrodek kultury, boisko sportowe, szkołę, kino, bibliotekę, teatr oraz lokale klubowe. W pracy nad tworzeniem projektu miasta kierowaliśmy się zasadą: dać człowiekowi pracy pełnię form wypoczynku po zajęciach. Autorzy raportu piszą, że polscy architekci celowo szukali inspiracji w baroku, bo ten styl najlepiej oddawał polskie wartości. Siłą pracy polskich i ukraińskich, a także francuskich, belgijskich, nawet greckich robotników powstało miasto socjalnego realizmu. Choć w zamyśle niedokończone, to o wyjątkowej urodzie. "FT" wskazuje jednak również uwagę na współczesną kondycję Nowej Huty. Miasto pozostaje według nich niedoinwestowane i wygląda na zrujnowane. Nie skorzystało - w przeciwieństwie do reszty Krakowa - z turystycznego boomu. Niektórzy jednak rozkręcili intratne biznesy, korzystając z nostalgii mieszkańców za czasami PRL. Z Nowej Huty uciekają ludzie młodzi, którzy nie widzą w niej perspektyw. Jak mówi Juchnowicz: Miasto potrzebuje restauracji, miejsc do odpoczynku i rekreacji oraz zaplecza handlowo-usługowego. Nowa Huta jest bez życia, trzeba ją rozbudzić. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?