Grecja: Policjanci-mordercy skazani

[2010-10-11 22:21:35]

Policjant, który 6 grudnia 2008 roku w Atenach zastrzelił anarchistę Aleksandrosa Grigolopoulosa został skazany na dożywocie. Sąd uznał funkcjonariusza Epaminondasa Korkoneasa winnym morderstwa z premedytacją.

Obrona twierdziła, że śmierć nastolatka była przypadkowa i został on trafiony rykoszetem. Wersja ta została jednak obalona przez zeznania świadków, którzy widzieli jak przed oddaniem strzału policjant celował do zabitego.

Drugi funkcjonariusz z patrolu, Vassilios Saraliotis, wspólnik mordercy, został skazany za współudział w morderstwie na 10 lat. Sąd rozpatruje jeszcze wniosek jego obrony o zawieszenie kary do czasu apelacji.

Zabójstwo młodego anarchisty przez policjanta stało się początkiem masowych protestów społecznych zarówno przeciwko brutalności policji, jak i sytuacji ekonomicznej w Grecji.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


5 października:

1855 - Urodził się Eugene V. Debs, amerykański działacz socjalistyczny i związkowy; kilka razy kandydował w wyborach prezydenckich.

1882 - Urodził się Otto Bauer, austriacki polityk, ekonomista, socjolog. Jeden z teoretyków austromarksizmu

1929 - W Warszawie policja rozpędziła pochód OM TUR zorganizowany z okazji Dnia Młodzieży Robotniczej.

1945 - Hollywoodzki Czarny Piątek: Półroczny strajk dekoratorów filmowych kończy się krwawymi starciami z policją.

1949 - Polska uznała Chińską Republikę Ludową i nawiązała z nią stosunki dyplomatyczne.

1988 - Gen. Pinochet przegrał referendum ws. dalszego sprawowania urzędu prezydenta Chile.


?
Lewica.pl na Facebooku