Niemcy: Czy przydałby się führer?

[2010-10-13 19:01:47]

Ostatni sondaż z udziałem 2400 indagowanych w wieku od 14 do 90 lat, dobranych pod względem reprezentatywności, przeprowadzony przez Fundację im. Friedricha Eberta wskazuje na niepokojące trendy w społeczeństwie niemieckim.

Autorzy sondażu, Elmar Braehler i Oliver Decker, stwierdzają, że w roku 2010 obserwuje się znaczące nasilenie postaw antydemokratycznych i rasistowskich. Wyrażają opinię: Obserwowana w badaniach od 2002 roku tendencja spadku poparcia dla dyktatury odwróciła się w 2010 roku.

Wprawdzie 93 proc. uczestników badania określiło się jako zwolennicy systemu demokratycznego, jednak już tylko 46 proc. dobrze ocenia funkcjonowanie demokracji w Niemczech, a ponad 90 proc. zadeklarowało niechęć do angażowania się w politykę.

13,2 proc. respondentów wyraziło pragnienie by Niemcami rządził twardą ręką przywódca typu führera. Częściowo przychyliło się ku takim rozwiązaniom kolejnych 15,9 proc. badanych.

8,8 proc. z nich podpisuje się pod opinią, że w narodowym interesie dyktatura jest pod pewnymi warunkami lepszą formą ustrojową. 23,6 proc. pragnęłoby istnienia jednej partii, wyrażającej wolę ogólnonarodową.

10 proc. uczestników sondażu Fundacji zgodziło się, że gdyby nie zagłada Żydów, Hitler byłby dziś uważany za wielkiego męża stanu.

Ponad 30 proc. ankietowanych uznało pragnienie uzyskania świadczeń socjalnych za powód napływu imigrantów do Niemiec. Podobny odsetek uważa ich liczbę za nadmierną i pragnie ich wydalenia z Niemiec, widząc w tym sposób na walkę z problemem bezrobocia.

58,4 proc. ogółu badanych oraz 75,7 proc. badanych mieszkających w landach wschodnich pragnie ograniczenia swobody praktyk religijnych mieszkających w Niemczech muzułmanów. Obok islamofobii problemem jest również antysemityzm: 17,2 proc. indagowanych zgodziło się, że Żydzi mają również dziś zbyt duże wpływy. Choć jednak postawy antysemickie pozostają częste, to nie stwierdzono ich nasilenia w porównaniu z poprzednimi sondażami.

Braehler i Decker uznają, że głównym źródłem wzrostu szowinizmu pozostaje obawa klasy średniej przed pauperyzacją, jak również najpoważniejszy w historii RFN kryzys gospodarczy. Przypisują postawy skrajnie prawicowe 8,6 proc. ogółu uczestników przeprowadzonego przez nich badania, w tym 10,5 proc. indagowanych z landów wschodnich i 7,6 proc. indagowanych z landów zachodnich.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku