Francja: Strajki przeciwko reformie emerytalnej

[2010-10-14 09:28:24]

Drugą dobę trwa strajk generalny pracowników transportu publicznego we Francji. Odwołanych lub opóźnionych jest wiele pociągów. Utrudnienia dotyczą również transportu miejskiego. W Paryżu strajkują pracownicy metra i podmiejskiej kolei. Do strajku przyłączyli się także kontrolerzy lotu z kilku lotnisk, a także pasażerscy i towarowi przewoźnicy morscy. Strajkują również pracownicy przemysłu petrochemiczno-rafineryjnego i część nauczycieli. W ponad trzydziestu miastach odbywały się też uliczne demonstracje przeciwko reformie.

Związki zawodowe, które ogłosiły strajk generalny, nie określiły terminu jego zakończenia. Możliwe jest więc przedłużenie go o kolejną dobę.

Związkowcy protestują przeciwko planowanej przez rząd i zaakceptowanej już przez francuski parlament reformie emerytalnej. Zakłada ona przede wszystkim podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z 60 do 62 lat i wieku, od którego można otrzymać pełną emeryturę z 65 do 67 lat. Premier Francji François Fillon zapowiedział już, że nie ugnie się pod naciskiem związkowców i nie wycofa się z zamiaru przeforsowania reformy. W podobnym tonie wypowiadał się również prezydent Nicolas Sarkozy.

Francuzi mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat od 1982 roku. Wprowadzenie tej możliwości uznawane było za jedną z największych zdobyczy socjalnych okresu prezydentury socjalisty François Mitteranda.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku