Irak: Potężny przeciek raportów z pola walki

[2010-10-23 20:22:51]

Prawie 400 tysięcy tajnych raportów armii USA z pola walki zostało przekazanych za pośrednictwem demkatorskiego portalu WikiLeaks do brytyjskiej gazety "The Guardian" i kilku innych międzynarodowych mediów. Te elektroniczne archiwa prawdopodobnie pochodzą od tego samego analityka wywiadu, który wcześniej był źródłem przecieku 90 tysięcy raportów, dokumentujących krwawe potyczki i zabijanie cywilów na wojnie w Afganistanie.

W nowych rejestrach znajdują się między innymi szczegóły tego, jak:

1. Amerykańskie władze nie wszczęły śledztw w sprawach setek raportów, dotyczących znęcania się, tortur, gwałtów, a nawet morderstw dokonanych przez iracką policję i żołnierzy; ich postępowanie miało charakter systematyczny i normalnie niekarany.

2. Z amerykańskiego śmigłowca bojowego typu Apache o oznaczeniu "Crazyhorse" w lutym 2007 roku zastrzelono dwóch irackich partyzantów, którzy próbowali się poddać. Wcześniej w bazie prawnik wytłumaczył żołnierzom, że statkowi powietrznemu nie można się poddać. Był to ten sam helikopter, którego załoga później w lipcu 2007 roku przez pomyłkę zastrzeliła dwóch pracowników agencji Reuters i raniła dwoje dzieci na ulicach Bagdadu.

3. Ponad 15 tysięcy cywilów zginęło we wcześniej nieznanych incydentach. Urzędnicy amerykańscy i brytyjscy stanowczo utrzymują, że nie istnieją żadne oficjalne zapisy o ofiarach cywilnych, ale zgodnie z rejestrami 66081 z ogólnej liczby 109 tysięcy zgonów dotyczyło osób nie biorących udziału w działaniach wojennych.

4. W wielu przypadkach znęcano się nad osobami zatrzymanymi. Z dokumentacji medycznej wynika, że więźniów, zakutych w kajdany i z zawiązanymi oczami, wieszano za nadgarstki lub kostki nóg, biczowano, uderzano pięściami, kopano i wymierzano uderzenia prądem elektrycznym. W sześciu przypadkach więźniowie prawdopodobnie zmarli w wyniku tych tortur.

W grudniu 2009 roku Amerykanom przekazano wideo, na którym oficerowie armii irackiej zastrzelili więźnia w Tal Afar na północy kraju. W rejestrze zosało zapisane: Taśma pokazuje okołó 12 żołnierzy armii irackiej. Dziesięciu z nich rozmawiało ze sobą, podczas gdy dwaj trzymali zatrzymanego. Zatrzymany miał związane ręce… Taśma pokazuje żołnierzy armii irackiej prowadzącego zatrzymanego na ulice, popychających go na ziemię, uderzających go pięściami i strzelających do niego. W raporcie wymieniono nazwisko co najmniej jednego napastnika i przekazano siłom koalicyjnym. Jednak rejestry pokazują, że koalicja prowadzi politykę ignorowania takich zarzutów. Zapisuje tylko "śledztwo nie jest konieczne" i po prostu przekazuje raporty do tych samych jednostek irackich, które są wskazane jako sprawcy przemocy. W przypadku zarzutów wobec sił koalicyjnych zawsze wszczynane jest formalne śledztwo. Zresztą niektóre przypadki nadużyć ze strony sił brytyjskich czy amerykańskich też zostały wyszczególnione w rejestrach.

W dwóch przypadkach sekcja zwłok Irakijczyków ujawniła śmierć w wyniku tortur. 27 sierpnia 2009 roku amerykański lekarz wojskowy stwierdził siniaki i oparzenia, jak również widoczne rany głowy, ramienia, tułowia, nóg i szyi na ciele mężczyzny, który według policji zabił się sam. 3 grudnia 2008 roku ciało innego zatrzymanego, który zdaniem policji zmarł na chorobę nerek, został znaleziony z dowodami na jakiegoś typu nieznaną procedurę chirurgiczna, której poddano [jego] brzuch.

Chociaż generałowie amerykańscy twierdzą, że ich armia nie prowadzi statystyk ofiar, a brytyjscy ministrowie także utrzymują, że nie ma oficjalnych statystyk, rejestry wojenne wykazują, że te oświadczenia mijają się z prawdą. Raporty z pola walki jakoby wymieniają z nazwiska wszystkie ofiary cywilne i wśród powstańców, jak również członków sił koalicyjnych, którzy zostali ranni lub polegli w akcji. Zgodnie z nimi ponad 109 tysięcy gwałtownych śmierci z różnych przyczyn miało miejsce pomiędzy 2004 a 2009 rokiem. W tej liczbie mieści się 66081 cywilów, 23984 osób określonych jako "wrogowie" i 15196 członków irackich sił bezpieczeństwa. Dalsze 3771 zabitych stanowią żołnierze armii USA i sprzymierzonych. Nie mniej niż 31780 spośród tych zgonów przypisywane jest wybuchom prowizorycznych bomb umieszczonych na poboczach dróg przez partyzantów. Inna duża liczba to 34814 ofiar morderstw o podłożu religijnym.

Nie wszystkie dane są jednak miarodajne. Niektóre są zaniżone, zwłaszcza te dotyczące cywilnych ofiar żołnierzy armii USA. Na przykład w Faludży, miejscu dwóch dużych bitew miejskich w 2004 roku, nie odnotowano żadnych ofiar cywilnych. Tymczasem organizacja Iraq Body Count naliczyła ponad 1200 cywilów, którzy zginęli w trakcie walk.

Jak donosi guardian.co.uk, Phil Shiner, specjalista ds. praw człowieka w organizacji Public Interest Lawyers (Prawnicy Interesu Publicznego) zamierza wykorzystać materiał z rejestrów w sądzie, aby spróbować zmusić Wielką Brytanię, żeby przeprowadziła publiczne śledztwo w sprawie bezprawnego zabijania irackich cywilów. Zamierza także pozwać brytyjski rząd za to, że nie powstrzymał znęcania się i torturowania zatrzymanych przez irackie siły zbrojne. Twierdzi, że oficjalna polityka koalicji, żeby nie prowadzić dochodzeń dotyczących takich zarzutów jest po prostu nieopuszczalna. Shiner prowadzi już kilka spraw sądowych byłych zatrzymanych, rzekomo zabitych lub torturowanych przez brytyjskie siły zbrojne w Iraku.

WikiLeaks twierdzi, że zamieszcza on-line całość 400 tysięcy raportów z pola walki, wbrew ostrzeżeniom Pentagonu. Aktywiści demaskatorskiego portalu mówią, że wymazali z dokumentów wszystkie nazwiska, których ujawnienie mogłoby skutkować odwetem. Zostali bowiem oskarżeni przez amerykańskich wojskowych o krew na rękach w związku z ujawnieniem zbyt wielu nazwisk (nie usunięciem wystarczającej ich liczby) przy poprzednim, afganistańskim przecieku. Jednak ostatnio armia przyznała, że żadne szkody nie zostały w związku z tym wyrządzone. Nie przeszkodziło to Pentagonowi bić na alarm i surowo potępić omawiany tu przeciek.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) został prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku