USA: Fed kupi obligacje za dodatkowe 600 miliardów dolarów
[2010-11-03 19:53:21]
Decyzja była szeroko oczekiwana przez finansistów i spekulantów, choć skala dodrukowania dolarów była określana raczej na mniej - na 500 miliardów dolarów. Rynek był nieco rozczarowany tym, że kupowane będą tylko obligacje skarbowe, a nie aktywa związane z kredytami hipotecznymi. Jednak jeśli doliczyć reinwestowanie przychodów ze spłat kredytów hipotecznych, Fed kupi łącznie do czerwca 2011 roku aktywa o wartości 850-900 miliardów, a więc za około 110 mld miesięcznie. Prezes Fed Ben S. Bernanke otwierając drugi etap programu "poluzowania ilościowego" (quantitative easing, QE II), próbuje zwiększyć podaż pieniędzy, a poprzez to ożywić gospodarkę, dzięki osłabieniu dolara pomóc eksporterom, a także zapobiec deflacji. Obecnie bezrobocie jest w USA bliskie najwyższego od 26 lat - od 14 miesięcy nie spadło poniżej 9,5 proc (obecnie wynosi 9,6 proc.). Decyzja Fed nie została podjęta jednogłośnie. Jej przeciwnicy, także w Komitecie, obawiają się, że dodruk pieniędzy nie pomoże gospodarce, a przyczyni się jedynie do stworzenia nowej bańki spekulacyjnej, a następnie - być może - do kolejnego kryzysu. Poprzednie "poluzowanie ilościowe" miało wartość 1 700 miliardów dolarów. Pomogło ono dużym firmom, zwłaszcza bankom, powrócić do wysokiej zyskowności. Ceny akcji mierzone wartością indeksu pięciuset największych spółek na giełdzie nowojorskiej (S&P 500) wzrosły od najniższego poziomu z początku marca 2009 roku do szczytu w kwietniu 2010 roku o 83 procent. Obecnie znajdują się o około 3 procent od tego najwyższego poziomu i niektórzy analitycy giełdowi przewidują, że to nie koniec wzrostów. Tymczasem gospodarka amerykańska rośnie w tempie ok. 2 procent rocznie. Wzrosty na giełdzie w dużej mierze nie mają więc podstaw fundamentalnych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
14 czerwca:
1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.
1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.
1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.
1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.
1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.
1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.
1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.
1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".
1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.
2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.
?