Artur Zawisza o antyfaszystach

[2010-11-12 14:17:04]

11 listopada w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN były poseł Artur Zawisza (dawniej Prawica Rzeczypospolitej, wcześniej Prawo i Sprawiedliwość), uczestnik Marszu Niepodległości - współorganizowanego przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską, dyskutował z Maciejem Wieczorkowskim (Inicjatywa "Stop Wojnie"), uczestnikiem kontrmanifestacji skierowanej przeciwko temu Marszowi - na temat wydarzeń mających miejsce wczoraj na ulicach Warszawy (relacja: tutaj).

To jest lewacka odmiana faszyzmu. Co więcej - wśród tych, którzy blokowali radosny Marsz Niepodległości były organizacje wywrotowe, takie jak Czarny Sztandar, Młodzi Socjaliści, Kampania Palestyna, Boyówki Feministyczne, a więc koledzy tych, którzy jak lewacy w Grecji podkładali bomby, jak Frakcja Czerwonej Armii w Niemczech zabijała przemysłowców... To są organizacje wywrotowe dążące do zmiany przemocą ustroju Polski i Pan w takim towarzystwie się znalazł - powiedział Zawisza, ustosunkowując się do stanowiska kontrmanifestantów, w tym m.in. Wieczorkowskiego. Pochwalił również policję za skuteczne ich rozpędzenie.

Wieczorkowski poddał ostrej krytyce Marsz Niepodległości, natomiast samą jego organizację uznał za absurdalną nadinterpretację ustawy o zgromadzeniach. Nie po to mój ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, żeby w Dniu Niepodległości, po naszym, moim pięknym mieście paradowali ludzie - mówię tu o ONR i Młodzieży Wszechpolskiej - którzy w sposób jednoznaczny, bezpośredni odwołują się do tradycji faszystowskich. W wykonaniu tych ludzi Marsz Niepodległości nie jest świętowaniem niepodległości. To kpina z naszej niepodległości - stwierdził Wieczorkowski zapowiadając, że za każdym razem, gdy wspomniane ugrupowania radykalnej prawicy będą organizowały manifestacje, będzie się temu sprzeciwiał.

W dniu Święta Niepodległości ulicami Warszawy przeszło ponad 20 różnych manifestacji. Dwiema, które wywołały największe kontrowersje był przemarsz Młodzieży Wszechpolskiej i członków Obozu Narodowo-Radykalnego oraz opozycyjna wobec niego kontrmanifestacja Porozumienia Inicjatywy 11 Listopada.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku