Lewicowa Alternatywa o samorządzie
[2010-11-18 08:00:55]
Zdaniem LA idea samorządności powinna być bliska ideowej i wolnościowej lewicy. Jeżeli przez samorząd rozumiemy pozwolenie ludziom na decydowanie o swoim otoczeniu, a także kreowanie polityki na wyższym szczeblu oddolnie przez instytucje oparte na zebraniach mieszkańców to z pewnością nasz ruch powinien czynnie angażować się w rozwój tych procesów - czytamy w oświadczeniu. LA krytykuje jednak obecny polski samorząd, odwołując się przy tym do doświadczeń z kontaktów z Radą Warszawy, jako powielający błędy całego kapitalistycznego i oligarchicznego systemu politycznego. System 5 proc. progów wyborczych które trzeba przekroczyć na poziomie całego miasta w większości przypadków eliminuje inicjatywy lokalne takie jak komitety wyborców zakładane na bazie pewnych problemów społecznych. Inicjatywy tego typu nie mają również szans w starciu z partyjnymi machinami wyborczymi przeznaczającymi niemałe fundusze na kampanie promocyjne - stwierdzają autorzy oświadczenia. Ich zdaniem sytuacja taka prowadzi do stanu w którym radni nie są w rzeczywistości zainteresowani zajęciem się problemami lokalnymi. Jako przykład podają toczącą się w Warszawie debatę o polityce mieszkaniowej w której zarówno radni koalicji jak i opozycji wykazali się nieznajomością tematu. LA nie wzywa do bojkotu wyborów samorządowych. W stanowisku zaznacza, że w pewnych warunkach startowanie do samorządu, zwłaszcza na jego niższych szczeblach jest sensowne, ale dopiero po stworzeniu w tym celu koalicji organizacji społecznych. Dodają, że takie porozumienie jeszcze nie powstało, a na razie funkcjonują dopiero zalążki ruchów społecznych mogących je tworzyć, zwłaszcza na polu tematyki lokatorskiej. LA jako nieskuteczną krytykuje strategie startu przedstawicieli ruchów społecznych z list głównych partii politycznych, ponieważ uzależnia to działaczy od partyjnego aparatu oraz angażuje ruch w bieżące rozgrywki polityczne. Nie można dać jednej i stałej odpowiedzi - co robić? W zależności od miasta, sytuacji w ruchu anarchistycznym i kondycji ruchów społecznych, zmiana społeczna może się dokonywać zarówno na skutek protestów, jak i udziału w strukturach samorządowych - podsumowuje swoje stanowisko LA. Pełny tekst stanowiska na stronie LA. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 listopada:
1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.
1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.
1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.
1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.
1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.
1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.
2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.
?