Lewicowa Alternatywa o samorządzie

[2010-11-18 08:00:55]

Lewicowa Alternatywa opublikowała stanowisko w sprawie samorządu terytorialnego oraz nadchodzących wyborów samorządowych.

Zdaniem LA idea samorządności powinna być bliska ideowej i wolnościowej lewicy.

Jeżeli przez samorząd rozumiemy pozwolenie ludziom na decydowanie o swoim otoczeniu, a także kreowanie polityki na wyższym szczeblu oddolnie przez instytucje oparte na zebraniach mieszkańców to z pewnością nasz ruch powinien czynnie angażować się w rozwój tych procesów - czytamy w oświadczeniu.

LA krytykuje jednak obecny polski samorząd, odwołując się przy tym do doświadczeń z kontaktów z Radą Warszawy, jako powielający błędy całego kapitalistycznego i oligarchicznego systemu politycznego.

System 5 proc. progów wyborczych które trzeba przekroczyć na poziomie całego miasta w większości przypadków eliminuje inicjatywy lokalne takie jak komitety wyborców zakładane na bazie pewnych problemów społecznych. Inicjatywy tego typu nie mają również szans w starciu z partyjnymi machinami wyborczymi przeznaczającymi niemałe fundusze na kampanie promocyjne - stwierdzają autorzy oświadczenia.

Ich zdaniem sytuacja taka prowadzi do stanu w którym radni nie są w rzeczywistości zainteresowani zajęciem się problemami lokalnymi. Jako przykład podają toczącą się w Warszawie debatę o polityce mieszkaniowej w której zarówno radni koalicji jak i opozycji wykazali się nieznajomością tematu.

LA nie wzywa do bojkotu wyborów samorządowych. W stanowisku zaznacza, że w pewnych warunkach startowanie do samorządu, zwłaszcza na jego niższych szczeblach jest sensowne, ale dopiero po stworzeniu w tym celu koalicji organizacji społecznych. Dodają, że takie porozumienie jeszcze nie powstało, a na razie funkcjonują dopiero zalążki ruchów społecznych mogących je tworzyć, zwłaszcza na polu tematyki lokatorskiej.

LA jako nieskuteczną krytykuje strategie startu przedstawicieli ruchów społecznych z list głównych partii politycznych, ponieważ uzależnia to działaczy od partyjnego aparatu oraz angażuje ruch w bieżące rozgrywki polityczne.

Nie można dać jednej i stałej odpowiedzi - co robić? W zależności od miasta, sytuacji w ruchu anarchistycznym i kondycji ruchów społecznych, zmiana społeczna może się dokonywać zarówno na skutek protestów, jak i udziału w strukturach samorządowych - podsumowuje swoje stanowisko LA.

Pełny tekst stanowiska na stronie LA.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku