USA ostrzega sojuszników przed kolejną publikacją Wikileaks

[2010-11-25 17:05:04]

Serwis Wikileaks - we współpracy z dziennikarzami "Der Spiegel", "Guardiana" i "New York Times" - przygotowuje się do publikacji kolejnej partii odtajnionych akt Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższego tygodnia. Chodzi najprawdopodobniej o ponad dwa miliony komunikatów przesyłanych za pośrednictwem szyfrowanej sieci CIA między Waszyngtonem a placówkami dyplomatycznymi. Poświęcone mają być polityce zagranicznej na przestrzeni ostatnich kilku lat - przede wszystkim w Europie.

Zaalarmowany dwa dni temu przez Pentagon, rząd Stanów Zjednoczonych ostrzega państwa sojusznicze przed możliwymi skutkami wycieku. Stwierdzono, iż publikacja może doprowadzić do odwołania wielu przedstawicieli zagranicznych ze swoich placówek oraz znacznego obniżenia zaufania do USA na arenie międzynarodowej.

Mówi się, że wyciek zawierać będzie dowody na wywieranie presji na państwa Europy i Azji w sprawie tzw. "tajnych więzień" oraz próbach przekupstwa wysoko postawionych urzędników. Izraelski dziennik "Jerusalem Post" (za "Al-Hayat") podejrzewa, iż wśród dokumentów mogą znaleźć się informacje dotyczące walk na pograniczu turecko-irackim oraz wspierania kurdyjskich autonomistów przez Stany Zjednoczone. Turcja natomiast zaangażowana miała być we współpracę z Al-Kaidą. Ujawnienie podobnych rewelacji niewątpliwie nie pomoże w podtrzymywaniu napiętych przecież relacji między USA a Turcją.

Najprawdopodobniej wyciek zawierać będzie pliki wykradzione z zamkniętej i szyfrowanej sieci CIA. Oznaczałoby to, że jej zabezpieczenia nie są dłużej wystarczające. Niedawny wpis na twitterze Wikileaks brzmiał: The coming months will see a new world, where global history is redefined. Reakcja USA zdaje się potwierdzać, iż publikacja będzie miała znaczenie większe, niż raporty z wojen w Afganistanie i Iraku.

Piotr Płucienniczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku