Brazylia: Wojna w Rio de Janeiro

[2010-11-26 21:10:11]

Od 20 listopada Rio de Janeiro doświadcza niespotykanej od dawna fali przemocy. Działające w mieście grupy zorganizowanej przestępczości zjednoczyły się w bezprecedensowym ataku na mieszkańców miasta. Grupy, które dotychczas skupiały się na handlu narkotykami w comunidades (port. społeczność, zwanych też fawelami), zeszły ze wzgórz i zaczęły atakować przejeżdżające ulicami pojazdy. Taktyka przestępców polega na ich zatrzymaniu, obrabowaniu pasażerówa, a następnie podpaleniu samochodu. Dotychczas zanotowano ponad 70 takich ataków, w których zniszczono między innymi 25 autobusów komunikacji miejskiej. Kilkukrotnie ostrzelano też posterunku policji.

Siły porządkowe odpowiedziały falą aresztowań (od niedzieli prawie 200 osób). W walkach z uzbrojonymi bandami dotychczas zginęło około 30 osób, z których połowa to przypadkowe ofiary.

W czwartek połączone siły oddziałów szturmowych policji (BOPE - Batalhão de Operações Especiais) oraz regularnej policji wsparte przez 8 wozów opancerzonych, działka szybkostrzelne i wyrzutnie granatów zaatakowały największą społeczność w mieście - Vila Cruzeiro. W wyniku walk 350 policjantów z kilkoma setkami uzbrojonych przestępców policja opanowała dzielnicę i rozpoczęła jej okupację. Większość członków gangów wycofała się do sąsiedniej społeczności - Morro do Alemão.

26 listopada około 800 żołnierzy brazylijskiej armii włączyło się do działań zbrojnych. Trwają sporadyczne wymiany ognia.

Działania grup zorganizowanej przestępczości są odpowiedzią na wdrażaną od dwóch lat strategię "odbijania" dzielnic z rąk przestępców. W tym celu powołano specjalny oddział policji UPP (Unidades de Polícia Pacificadora), którego celem "pacyfikacja i okupacja" dzielnicy dotychczas opanowanej przez gangi. Do chwili obecnej powstało 13 posterunków UPP w Rio de Janeiro. Grupy przestępcze, które w wyniku działań UPP tracą władzę nad dzielnicą, przenoszą się do kolejnej, bardziej oddalonej od centrum.

Poza terenem aktualnych działań militarnych życie toczy się normalnie, choć ataki na samochody miały miejsce w całym mieście. Jeden z autobusów został spalony na jednej z głównych ulic miasta - Avenida Presidente Vargas.

Na zdjęciu Rocinha - społeczność położona w południowej strefie Rio de Janeiro.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku