Assange wierzy w reformatorską moc demaskacji

[2010-12-02 23:42:14]

Założyciel WikiLeaks Julian Assange (na zdjęciu) chce ujawniać tajemnice Chin i Rosji z nie mniejszą determinacją niż sekrety USA. Sądzi także, że Hillary Clinton powinna ustąpić ze stanowiska, jeśli rozkazywała dyplomatom, żeby prowadzili działalność szpiegowską.

W wywiadzie dla magazynu "Time", którego udzielił przez Skype z nieznanej lokalizacji (najprawdopodobniej z południowo-wschodniej Anglii), ukrywający się przed szwedzkim nakazem aresztowania, Assange powiedział m.in., że kraje o mniejszej przejrzystości, takie jak Chiny czy Rosja, mają największy potencjał do podjęcia reform pod wpływem demaskatorskich działań mediów. Dowodził także, że USA i Wielka Brytania są tak mocno sfiskalizowane przez zobowiązania kontraktowe, że zmiany polityczne nie wydają się przynosić zmian gospodarczych, co innymi słowy oznacza, że zmiany polityczne nie przynoszą zmian.

Szef WikiLeaks powiedział, że ujawnianie nadużyć może prowadzić do pozytywnych zmian w państwach i organizacjach. Mają ona dwa wybory... zreformować się w taki sposób, żeby mogły być dumne ze swoich przedsięwzięć i dumne z pokazywania ich opinii publicznej albo zamknąć się zupełnie i zbałkanizować, a w rezultacie oczywiście, przestać być tak skuteczne jak były. Dla mnie to jest bardzo dobry rezultat, ponieważ organizacje mogą albo być skuteczne, otwarte i uczciwe, albo mogą być zamknięte, konspiracyjne i nieskuteczne.

Wracając do USA, Assagne wyraził przekonanie, że społeczeństwo amerykańskie staje się bardziej zamknięte, a jego względny stopień otwartości... prawdopodobnie osiągnął szczyt około 1978 roku, a od tamtego czasu niestety wciąż spada.

Odpowiadając na zarzuty, że skupił się na USA jako źródle wszelkiego zła na świecie, Assagne powiedział: Nie sądzę, że USA stanowią, według światowych standardów, wyjątek; to jest raczej bardzo ciekawy przypadek z uwagi zarówno na nadużycia, jak i na niektóre z zasad założycielskich.

Australijczyk wyjaśnił także, dlaczego WikiLeaks tym razem zdecydowały się na współpracę (przekazanie materiałów) z tradycyjnymi mediami, a nie – jak w 2006 roku - z blogerami amatorami. Ocenił, że ci ostatni wykonują pracę analityczną, podobnie jak twórcy artykułów w Wikipedii, ale jednocześnie, poza wyjątkami, ich głównym celem nie jest ukazywanie prawdy. Zamiast tego starają się uzyskać wysoką pozycję pośród sobie podobnych, a najskuteczniejszym sposobem, żeby to zrobić, jest ustosunkowanie się do historii, która już przykuła uwagę i miała wielu czytelników.

Zdaniem Assange’a obecnie praca analityczna jest wykonywana przez zawodowych dziennikarzy i zawodowych obrońców praw człowieka, a nie przez szerszą społeczność. Portale społecznościowe działają jako wzmacniacze, a także - w miarę jak WikiLeaks stają się sławne – jako ważni dostawcy materiałów źródłowych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku