Francja: Związek z politykiem zaszkodził dziennikarce

[2010-12-05 11:32:35]

Kariera francuskiej dziannikarki Audrey Pulvar stanęła pod znakiem zapytania, gdy zawieszono jej wieczorny program publicystyczny "Le rendez-vous politique d'Audrey Pulvar" ("Polityczne spotkanie Audrey Pulvar"). Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak jej partner Arnaud Montenbourg ogłosił, że zamierza ubiegać się o kandydaturę na prezydenta z ramienia Partii Socjalistycznej (Parti Socialiste) w prawyborach we wrześniu 2011 roku.

Pulvar spotyka się z Montenbourgiem od dawna, ale decydujący o ramówce dyrektor całodobowego kanału informacyjnego iTELE uznal, że wrażenie konfliktu interesów jest zbyt duże, żeby zostało dobrze przyjęte przez widzów. Pierre Fraidenraich zakazał 38-letniej dziennikarce zapraszania polityków z najwyższej półki i w ogóle uprawiania dziennikarstwa politycznego w jego stacji. Wolno jej odtąd przeprowadzać wywiady o społeczeństwie, kulturze, gospodarce, sprawiedliwości, międzynarodowych mediach i sporcie.

Pulvar, która pochodzi z Martyniki, francuskiej kolonii, nie miała łatwego startu, bo nie urodziła się w rodzinie ze znajomościami. Jej matka była pracownicą społeczną, a ojciec profesorem matematyki. Obecnie jest jedyną kobietą we Francji prezentującą wieczorne wiadomości, która pochodzi z mniejszości etnicznej.

Decyzja o ograniczeniu pola jej działalności była zaskakująca, bo związki między gwiazdami mediów i politykami nie są we Francji niczym nowym. Jean-Louis Borloo, który pełnił ministerialne funkcje na przestrzeni ostatnich ośmiu lat jest mężem Béatrice Schönberg, która wciąż prowadzi najpopularniejsze programy informacyjne na kanale telewizyjnym France 2. Z kolei partnerem życiowym Christine Ockrent, która prowadzi kanał informacyjny France 24 jest Bernard Kouchner - przez trzy i pół roku minister spraw zagranicznych Francji (dopiero w listopadzie przestał sprawować tę funkcję). Jednak przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w 2012 roku Nicolas Sarkozy hałaśliwie atakuje media, co sprawia, że ich włodarze podejmują decyzje pod presją.

Jeden z komentatorów cytowanych przez guardian.co.uk stwierdził, że gdyby Pulvar i Montenbourg utrzymywali swój związek w tajemnicy, to nic by się nie stało, i kłopoty dziennikarki uznał za przejaw francuskiej hipokryzji. Sama zainteresowana tak skomentowała decyzję kierownictwa stacji telewizyjnej: Tak, wiem, że moje życie jako osoby publicznej wymaga stałej prywatnej prawości. Tak, miłość do przywódcy politycznego nie jest najłatwiejszym związkiem dla dziennikarki politycznej. Ale sądziłam, błędnie, że będę oceniana na podstawie mojej pracy.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku