Obrończyni praw zwierząt zostanie zwolniona z Kancelarii Prezydenta?

[2010-12-05 14:29:59]

W Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego rozpoczęła się akcja redukcji etatów, która ma na celu przywrócenie stanu liczebnego zatrudnienia z okresu prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Zdaniem krytyków, redukcja etatów sprowadza się jednak do zwalniania przede wszystkim urzędników pracujących tam od czasów Lecha Kaczyńskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, a nawet Lecha Wałęsy i zastąpienia ich kadrą blisko związaną z Platformą Obywatelską.

Szczególne kontrowersje wzbudziła decyzja dotycząca zwolnienia Kariny Schwerzler, będącej od stycznia 2009 r. prezydencką pełnomocniczką ds. ochrony zwierząt. Została powołana na to stanowisko przez poprzedniego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomimo braku powiązań z kojarzonym z nim ugrupowaniem - Prawem i Sprawiedliwością. Decyzja ta wywołała oburzenie nawet wśród części posłów Platformy Obywatelskiej.

Schwerzler jest powszechnie cenioną działaczką na rzecz obrony praw zwierząt. Przed objęciem stanowiska pełnomocniczki ds. ochrony zwierząt była wieloletnią wolontariuszką organizacji takich, jak OTOZ Animals, Empatia czy Biuro Lobbyingu Prozwierzęcego. Zasłynęła jako demaskatorka i oskarżycielka w wielu sprawach sądowych dotyczących łamania praw zwierząt, jak np. nagłośnienia procederu produkcji smalcu z psów w schronisku w Białce czy zabicia kilku tysięcy psów przez hycla ze Starachowic. Jest autorką 19-punktowego "Programu poprawy losu zwierząt w Polsce", w którym postuluje m.in. powołanie komisarza (pełnomocnika rządu) ds. zwierząt, zaostrzenie prawa i skuteczniejsze egzekwowanie kar dla osób znęcających się nad nimi.

W Polsce obowiązuje ustawa o ochronie praw zwierząt z 1997 r., jednak jest ona uważana za nieprecyzyjną oraz w niewielkim stopniu realizowaną przez krajowy wymiar sprawiedliwości. Specjalne urzędy ds. ochrony praw zwierząt na poziomie rządowym funkcjonują już w wielu państwach Unii Europejskiej - m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Słowenii czy w krajach związkowych Austrii. W Słowacji ochroną praw zwierząt zajmuje się cały departament.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 października:

1923 - Początek kilkunastudniowego strajku kolejarzy krakowskich.

1923 - W Hamburgu wybuchło powstanie robotnicze pod przywództwem KPD.

1929 - James Scullin został premierem laburzystowskiego rządu Australii.

1936 - W Hiszpanii utworzono Brygady Międzynarodowe.

1953 - Laos ogłosił niepodległość.

1963 - Państwa członkowskie RWPG powołały Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej.

1964 - Jean-Paul Sartre uhonorowany literacką Nagrodę Nobla.

1971 - W Holandii powstała Partia Socjalistyczna (SP).

1983 - W RFN ponad milion osób wzięło udział w protestach przeciwko zbrojeniom atomowym.

1990 - W Paryżu zmarł Louis Althusser, francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

2002 - W Niemczech utworzono drugi rząd Gerharda Schrödera.

2011 - Założono centrolewicową partię polityczną Pozytywna Słowenia.

2020 - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.


?
Lewica.pl na Facebooku