Młode Brytyjki po raz pierwszy zarabiają więcej niż ich rówieśnicy

[2010-12-09 16:32:58]

Brytyjskie Biuro Statystyk Krajowych (Office for National Statistics, ONS) podało, że kobiety w wieku 22-29 lat zarabiają średnio o 1,7 proc. więcej niż ich rówieśnicy zatrudnieni na pełny etat. W ubiegłym roku to mężczyźni w tym przedziale wiekowym zarabiali więcej (o 0,7 proc.). Zmiana ta ma symboliczny charakter - po raz pierwszy w historii płace brytyjskich kobiet przewyższyły płace mężczyzn.

Jednak porównanie wszystkich pracujących Brytyjek z Brytyjczykami wypada wciąż na niekorzyść tych pierwszych. Po czterdziestu latach od wprowadzenia przepisów o równych wynagrodzeniach, różnice w zarobkach między płciami spadły w bieżącym roku do 10,2 proc., podczas gdy w 2009 roku wynosiły 12,2 proc. Jeszcze w 1971 roku mężczyźni w Zjednoczonym Królestwie średnio zarabiali o 36,5 proc. więcej niż kobiety.

ONS ujawniło także zadziwiająco niskie zarobki tysięcy pracowników nie objętych przepisami o płacach minimalnych z uwagi na to, że są "praktykantami" lub też oszukiwanych przez pracodawców, łamiących prawo. Zgodnie z tymi oficjalnymi liczbami 30 tys. zatrudnionych otrzymuje poniżej 2.90 funta (ok. 14 zł) za godzinę, a więc 116 funtów (ponad 550 zł) za 40-godzinny tydzień pracy. W sumie około 271 tys. Pracowników otrzymuje pensje poniżej minimalnej, co oznacza wzrost o 14,3 proc. w porównaniu do 2009 roku. Część z pracodawców prawdopodobnie przekwalifikowała niektórych swoich pracowników na "praktykantów" i stąd ta zmiana. Dane te nie obejmują nielegalnych manufaktur (tzw. sweatshopów), w których nie tylko płace są znacznie niższe od minimalnych, ale też warunki higieny i bezpieczeństwa pracy nie są zachowywane.

Jak podaje independent.co.uk, najgorzej są opłacane nastolatki - zarabiają w wieku 15-16 lat poniżej 3,57 GBP na godzinę.

Stosunkowo dobra sytuacja młodych kobiet na rynku pracy wynika z tego, że kończą uczelnie wyższe, po których u progu kariery zawodowej mogą liczyć na wyższe pensje. Kobiety stanowią na przykład około 63 proc. osób wykonujących zawód adwokata w wieku poniżej 30 lat. Jednak w starszym wieku kobiety tracą przewagę związaną z lepszym wykształceniem. Po założeniu rodziny i urodzeniu dzieci często albo nie wracają do aktywności zawodowej, albo nie na te same stanowiska z takimi samymi zarobkami.

Obecne przepisy chroniące zatrudnienie po okresie macierzyństwa mogą przyczynić się do zmniejszenia różnic, ale obecnie trzydziestoparoletnie kobiety zarabiają średnio o 2.9 proc. mniej niż ich rówieśnicy, a czterdziestoparoletnie - o 16,1 proc. mniej.

Spadkowa tendencja w zarobkach, związana z recesją, przyczynia się do zmniejszenia tradycyjnej różnicy między płciami. Wiele dobrze płatnych miejsc pracy w budownictwie i przemyśle zostało zlikwidowanych i kłopoty gospodarcze bardziej dały się we znaki mężczyznom. W 2009 roku po raz pierwszy kobiety zatrudnione na niepełny etat zarabiały średnio więcej niż mężczyźni. W bieżącym roku ta różnica w średnich zarobkach wzrosła z 2,5 proc. do 4 proc.

Różnice w zarobkach między płciami zmniejszają się także dlatego, że spadają płace w sektorze prywatnym w porównaniu do tych w sektorze publicznym, w którym pracuje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku