Boliwia obniża wiek emerytalny do 58 lat

[2010-12-11 09:23:32]

Boliwia obniżyła do 58 lat wiek, w którym pracownikom przysługuje emerytura. Obecnie wynosi on 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Zgodnie z nowym prawem system emerytalny zostanie znacjonalizowany, a także zostaną nim objęte trzy miliony (a więc 60 procent wszystkich pracujących) najbiedniejszych, którzy zatrudnieni są w nieformalnej strefie gospodarki, m.in. sprzedawców ulicznych, kierowców autobusów i rolników. Zmiany wejdą w życie za rok.

Podczas ceremonii podpisania nowej ustawy otoczony przedstawicielami federacji związków zawodowych prezydent Evo Morales (na zdjęciu) powiedział, że spełnia obietnicę daną Boliwijczykom i tworzy system emerytalny, który obejmuje wszystkich.

Ustawa jest zdaniem Marka Weistbrota, dyrektora Centrum Badań Ekonomicznych i Strategicznych (Center for Economic and Policy Research) w Waszyngtonie niezwykle ważnym, prawdopodobnie jednym z największych kroków naprzód dla ludzi o niskich i średnich dochodach w Ameryce Południowej w ostatnich 15 latach.

Krytycy, w tym Jacob Funk Kierkegaard z Instytutu Petersona w Waszyngtonie, twierdzą, że nowe prawo jest nadmiernie ambitne, niemożliwe do utrzymania i może doprowadzić do katastrofy finansowej, gdyż zbytnio obciąża budżet, zwłaszcza wobec rosnącej oczekiwanej długości życia.

Inne kraje, także te o rewolucyjnych tradycjach, podwyższają wiek emerytalny: Francja - do 62 lat, a z pełnym uposażeniem - do 67 lat; Kuba - z 60 do 65 lat dla mężczyzn i z 55 do 60 dla kobiet.

Boliwijski wiceminister ds. emerytur Mario Guillen powiedział, że mieszkańcy jego kraju nie mogą być porównywani do reszty świata, gdyż wielu z nich wykonuje prace, które są głównie fizyczne, nie intelektualne, a o oznacza, że w wieku 55 lat nie są już w stanie dłużej pracować. Jednak zmuszamy ich do tego, żeby kontynuowali [pracę]. Poza tym jego zdaniem w krajach europejskich rośnie proporcja ludzi starszych i są niskie wskaźniki narodzin, co składnia rządy do podnoszenia wieku emerytalnego, ale w niespełna 10-milionowej Boliwii takie zjawiska nie mają miejsca.

Jak podaje aljazeera.net, obniżenie wieku emerytalnego od dawna było priorytetem dla federacji związków zawodowych, stanowiących zaplecze polityczne Moralesa. W 1997 roku Boliwia sprywatyzowała fundusze emerytalne po tym, jak system państwowy upadł z powodu złego zarządzania i kradzieży. Od tamtej pory dwa fundusze emerytalne, obejmujące 1,2 mln pracowników sektora prywatnego i publicznego, były prowadzone przez Zurich Financial Services i bank BBVA. Łącznie zarządzają kwotą 4,5 mld dolarów. Reforma nie określa, kiedy nastąpi przekazanie tych środków, ale minister finansów Luis Acre powiedział, że rząd prowadzi rozmowy z tymi firmami, żeby miało to miejsce w 2011 roku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku