Wenezuela: Parlament przyznał Chávezowi nadzwyczajne uprawnienia

[2010-12-18 22:50:53]

Parlament Wenezueli 17 grudnia przyznał prezydentowi Hugo Chávezowi prawo rządzenia za pomocą dekretów przez następne 18 miesięcy, a więc na okres o połowę dłuższy niż ten, o który wnioskował sam zainteresowany. Decyzja ta uzasadniana jest kryzysem wywołanym przez powódź, która pozbawiła mieszkań 140 tys. ludzi. W ten sposób pomimo powiększenia stanu posiadania przez opozycję we wrześniowych wyborach przywódca będzie mógł omijać normalną drogę legislacyjną aż do rozpoczęcia kampanii wyborczej w 2012 roku. Dekrety mogą dotyczyć między innymi takich obszarów, jak mieszkalnictwo, gospodarka ziemią, finanse i bezpieczeństwo.

Partie opozycyjne są oburzone i twierdzą, że kraj znajduje się na drodze do dyktatury. W nowym parlamencie, który zawiąże się 5 stycznia 2011 roku zjednoczona opozycja będzie miała 40 proc. mandatów. Chávez nazywał ich małymi Jankesami... obrońcami burżuazji, obrońcami imperium i jego polityki agresji.

Poparcie dla przywódcy "rewolucji boliwariańskiej" w sondażach spada i krytycy decyzji parlamentu twierdzą, że wykorzysta on swoje obecne szerokie uprawnienia do marginalizacji opozycji w czasie, który pozostał do wyborów prezydenckich. Wprawdzie nadzwyczajna sytuacja klęski żywiołowej wymaga możliwości sprawnego rządzenia, ale już za trzy tygodnie taka decyzja parlamentu nie byłaby możliwa, gdyż Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli straci niezbędną większość dwóch trzecich.

W przeszłości Chávez trzykrotnie użył prawa do rządzenia dekretami, stanowiąc około stu praw bez aprobaty parlamentu. W ten sposób znacjonalizował między innymi część sektora naftowego i zwiększył liczbę sędziów sądu najwyższego.

Stosunek Wenezuelczyków do przywódcy kraju jest mocno spolaryzowany. Mniej więcej połowie nie podoba się jego polityka: bezkompromisowa krytyka USA i wprowadzanie w autokratyczny sposób komunizmu. Jednak zwolennicy podkreślają, że przywraca równowagę po latach niestabilności i przysługuje się demokracji, oddając władzę i pieniądze w ręce szeregowych członków grup, którzy mogą decydować o robotach publicznych. Nic więc dziwnego, że jego bazę społeczną stanowią mieszkańcy slumsów i biednych okolic rolniczych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) został prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku