Argentyna: Wyroki więzienia dla członków junty
[2010-12-22 17:03:56]
Junta odpowiedzialna jest za około kilkanaście tysięcy zamordowanych osób (lewicowców, związkowców, studentów, dziennikarzy, działaczy społecznych, peronistów) oraz około 13 tysięcy "zaginionych". Łączna liczba ofiar śmiertelnych "Brudnej Wojny", jak nazwano działania junty, może sięgać 30 tysięcy osób. W czasie trwających procesów oficerom udowodniono wiele przypadków zamordowania przeciwników politycznych, tortur i innych przypadków łamania praw człowieka. Na dożywocie skazani zostali m.in. gen Jorge Videla, który był przywódcą puczu oraz pierwszym dyktatorem, oraz Benjamin Menendez byłego dowódcy wojsk w Cordobie. Wielu innych oficerów zostało skazanych na wieloletnie wyroki więzienia. Videla w swoim końcowym przemówieniu określił prowadzone przez siebie działania słuszną wojną, która zapobiegła dojściu do władzy sił obcych zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji. Zaatakował również obecny argentyński rząd stwierdzając: Nasi wczorajsi wrogowie są dzisiaj u władzy i próbują ustanowić marksistowski reżim, zgodnie z zaleceniami Gramsciego, który mógłby być dumny ze swoich uczniów. Podkreślił również dumę z dobrze wykonanego zadania i uznał siebie, jak i innych skazanych oficerów, za więźniów politycznych. Przyjął też wyrok jako swój wkład do społecznej harmonii oraz akt służby ojczyźnie oraz Naszemu Ojcu i Panu. W swojej przemowie nie odniósł się do udowodnionych na sali rozpraw przestępstw. Po zakończeniu rządów junty niektórzy jej funkcjonariusze (w tym Videla) stanęli już, w 1985 roku, przed sądem i zostali skazani na dożywocie lecz zostali ułaskawieni przez Prezydenta Carlosa Menema. Ułaskawienie skazanych oraz wymuszone przez wojsko przepisy gwarantujące bezkarność wojskowym przestępcom z czasów junty zostały unieważnione przez sąd najwyższy Argentyny, co otworzyło drogę do osądzenia winnych. Powstało wiele dzieł artystycznych upamiętniających ofiary prawicowych oprawców. Jednym z bardziej znanych jest wiersz Rubena Bladesa "Desapareciones", tutaj w wykonaniu francusko-hiszpańskiego artysty Sargento Garcii (tutaj z napisami poświęconymi lewicowym ofiarom walk w Kolumbii). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?