W tym roku redakcja portalu wytypowała 17 osób reprezentujących szeroko pojętą lewicę, którzy naszym zdaniem zasłużyli na ten tytuł w 2010 roku. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że jest to lista niepełna i mogło znaleźć się na niej również wiele innych osób, choćby ustępujący prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, twórca brytyjskiej Koalicji Oporu (Coalition of Resistance) Tony Benn czy były francuski piłkarz, autor apelu o bojkot systemu bankowego Éric Cantona. Stąd opcja "inny kandydat". A może nikt nie zasługuje na tytuł człowieka roku lewicy na świecie? Zachęcamy do głosowania.
Kandydaci to:
Julian Assange - australijski aktywista internetowy, dziennikarz, programista. Tworzy oprogramowanie opensourcowe. Zasłynął szerzej przez zaangażowanie w WikiLeaks, gdzie w lipcu ujawnione zostały szokujące przecieki z rejestrów wojny w Afganistanie. Wynikało z nich, że siły koalicyjne bez procesu zamordowały setki cywilów, oskarżając ich o współpracę w Talibami. W sierpniu Assange został oskarżony o wymuszenia seksualne i gwałt. Do 13 grudnia przebywał w areszcie. Według części opinii publicznej oskarżenia te były częścią rządowej kampanii, mającej na celu zdyskredytowanie założyciela WikiLeaks.
Hugo Chávez - wenezuelski polityk socjalistyczny. W 1992 roku stanął na czele nieudanego zamachu stanu przeciwko urzędującemu prezydentowi, za co trafił na dwa i pół roku do więzienia. Po odsiadce stanął na czele socjalistycznego Ruchu V Republiki, zwanego boliwariańskim. Ogromna popularność pozwoliła mu na zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 1999 roku. Od tego momentu Chávez zaczął wdrażać w Wenezueli program polityczny, który ma na celu poprawę losu tamtejszej biedoty poprzez skierowanie zysków z bogactw naturalnych (głównie ropy naftowej) na walkę z biedą. W mijającym roku kontynuacją tej polityki była np. nacjonalizacja kolejnych wież wiertniczych. Popierająca jego rządy Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (Partido Socialista Unido de Venezuela) zwyciężyła we wrześniowych wyborach parlamentarnych.
Noam Chomsky - amerykański lingwista, filozof, jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Działacz polityczny, znany ze swego radykalnego pacyfizmu i ostrej krytyki wewnętrznej i zewnętrznej polityki w USA, jak i stosunków społecznych, istniejących we współczesnym świecie. Sam Chomsky deklaruje się jako anarchosyndykalista bądź socjalista wolnościowy. Uznaje się go za rzecznika alterglobalizmu. Chomsky uważa, że doktryna wolnego rynku nie ma odzwierciedlenia w realiach, bo wolna konkurencja zawsze będzie ograniczana korporacje. W 2010 roku w wyborach na prezydenta Polski Chomsky poparł Bogusława Ziętka.
Rafael Correa - ekwadorski lewicowy polityk i ekonomista. W 2005 roku minister finansów, od 2007 prezydent. Odnosi się sceptycznie do wolnej wymiany handlowej z USA. Z ministerialnego stanowiska zrezygnował po tym, jak Bank Światowy odmówił Ekwadorowi udzielenia pożyczki po kryzysie związanym ze sprzedażą państwowych obligacji. Wysokie poparcie pozwoliło mu jednak na zwycięstwo w wyborach w 2007 roku, oraz ponownie - w reelekcji - w 2009. Zasadnicze punkty jego programu to walka z biedą i podnoszenie poziomu edukacji. 30 września 2010 doszło w Ekwadorze do buntu służb mundurowych, sprzeciwiających się oszczędnościowej polityce prezydenta.
Rufino Etxeberria - lider Batasuny, politycznego skrzydła partyzantki Kraj Basków i Wolność (Euskadi Ta Askatasuna). W lutym 2010 roku wezwał ETA do zaprzestania działań militarnych i podjęcia negocjacji z hiszpańskim rządem. Jego zdaniem ruch separatystyczny potrzebuje nowej strategii, która pozwoli na niepodległość dla regionu bez stosowania jakiekolwiek przemocy. Jest jednym ze współzałożycieli nowej formacji politycznej odwołującej się do ideałów niepodległościowej lewicy (ezker abertzale).
Julia Gillard - australijska polityczka, przewodnicząca Australijskiej Partii Pracy (ALP). W latach 2007-10 wicepremierka, a od czerwca 2010 - premierka. Pierwsza w historii Australii kobieta, pełniąca urząd szefowej rządu. Zadeklarowała dalszy udział w wojnie w Afganistanie oraz uruchomienie w rejonie Pacyfiku centrów pobytowych dla uchodźców, ubiegających się o azyl. W swej działalności politycznej Gillard silnie akcentuje konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Jean-Luc Godard - francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk. Jest jednym z najważniejszych twórców francuskiej Nowej Fali (Nouvelle Vague). Godard jest jednym z najbardziej innowacyjnych, bezkompromisowych artystycznie i politycznie autorów w historii kina. Jego twórczość pełna jest radykalnych zwrotów i cięć (estetycznych i politycznych), a przy tym cały czas zachowuje wierność pierwotnie obranemu kierunkowi artystycznych poszukiwań. W sierpniu 2010 r., Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, że w tym roku za całokształt twórczości zostanie przyznana Godardowi Nagroda Honorowa Akademii.
Ivo Josipović - chorwacki polityk i muzyk, profesor prawa, od 2003 roku członek parlamentu z listy Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP). W 2007 roku odnowił swój mandat. Dwa lata później został oficjalnym kandydatem socjaldemokratów na prezydenta. W swej kampanii wyborczej akcentował konieczność walki z korupcją, reformy wymiaru sprawiedliwości i wprowadzenia Chorwacji do Unii Europejskiej. Po zwycięstwie w wyborach w styczniu 2010 roku podkreślał, że chce żyć w państwie bezpieczeństwa socjalnego i sprawiedliwości.
Bradley Manning - szeregowy armii Stanów Zjednoczonych, haker. W maju 2010 roku został aresztowany za wyniesienie, na płytach Lady Gagi, ok. 250 tys. tajnych dokumentów i przekazanie ich WikiLeaks. Grożą mu za to 52 lata więzienia. Od kilku miesięcy traci zdrowie, zamknięty w izolatce.
Len McCluskey - działacz związkowy. 21 listopada 2010 roku został wybrany na sekretarza generalnego związku zawodowego Unite - the Union, który liczy ponad półtora miliona członków w Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Ed Miliband - brytyjski polityk, były minister energii i klimatu. 25 września 2010 został wybrany na nowego lidera Partii Pracy.
Evo Morales - boliwijski polityk indiańskiego pochodzenia. W 2005 oraz, ponownie, w 2009 roku wybrany na prezydenta. Był liderem Ruchu na Rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo). W 1997 wybrany do Izby Deputowanych. W 2002 roku złożył mandat w proteście przeciw oskarżaniu o terroryzm chłopów buntujących się przeciw niepopularnym działaniom rządu. W swym programie politycznym postuluje zmianę niepopularnej polityki poprzednich władz, rezygnację ze wspieranej przez USA kontrowersyjnej akcji likwidowania upraw koki oraz poprawę sytuacji biedoty. Za jego rządów państwo przejęło kontrolę nad złożami ropy naftowej i gazu ziemnego. W tym roku pod jego rządami m.in. obniżono wiek emerytalny w Boliwii.
Maureen Clare Murphy - absolwentka Visual Critical Studies oraz School of the Art Institute of Chicago. Jest działaczką antywojenną, redaktorką naczelną propalestyńskiej strony internetowej The Electronic Intifada i jedną z ofiar represji ze strony FBI, które dotknęły amerykańskich aktywistów antywojennych, pracowniczych i solidarności z Palestyną.
Mahinda Rajapakse - polityk lankijski, w latach 2004-05 premier Sri Lanki. Od 2005 roku dwukrotnie wybrany na prezydenta (ostatnia jego kadencja rozpoczęła się 26 stycznia 2010 roku, w wyborach otrzymał 57,8 proc. głosów, pokonując głównego kontrkandydata, generała Saratha Fonsekę). Politycznie związany z Partią Wolności Sri Lanki. W czasie jego rządów doszło do zdławienia rebelii Tamilskich Tygrysów.
Dilma Rousseff - brazylijska ekonomistka i polityczka, była ministerka energii i szefowa gabinetu prezydenta Brazylii. 31 października 2010 roku, jako pierwsza kobieta w historii tego kraju, wygrała drugą turę wyborów prezydenckich. Urząd obejmie 1 stycznia 2011 roku. W wieku 20 lat rozpoczęła działalność w młodzieżowej organizacji Socjalistycznej Partii Brazylii, wstępując następnie do jej najbardziej radykalnego skrzydła - Comando de Libertação Nacional (Oddziały Wyzwolenia Narodowego). W swym programie opowiadało się ono za walką zbrojną z wojskową dyktaturą metodami miejskiej partyzantki. W latach 1970-72 więziona i torturowana.
Arundhati Roy - indyjska pisarka o poglądach lewicowych i alterglobalistycznych, laureatka Nagrody Bookera za debiutancką i jedyną jak dotąd powieść "Bóg rzeczy małych". Uznała Kaszmir za za terytorium nie będące integralną częścią Indii, za co grozi jej nawet kara więzienia. Głosi ona bardzo niewygodne dla rządu poglądy, np. poparła powstanie naksalitów.
Bernie Sanders - amerykański polityk deklarujący się jako socjalista. Sanders jest najdłużej zasiadającym niezależnym kongresmanem i pierwszym socjalistą, wybranym w 2006 roku do izby wyższej kongresu. W trakcie swej kariery politycznej poparł prawo kobiet do aborcji i sprzeciwił się wojnie w Iraku. W tym roku zdecydowanie sprzeciwiał się wprowadzeniu ulg podatkowych dla najbogatszych Amerykanów.
Redakcja Lewica.pl