Pakistan: W noworocznych atakach "dronów" zginęło 20 osób

[2011-01-01 19:15:27]

Przedstawiciele miejscowych służb bezpieczeństwa powiedzieli, że 1 stycznia cztery osoby zostały zabite w ostatnim ataku samolotów bezzałogowych ("dronów") na pojazdy w Północnym Waziristanie, plemiennym regionie Pakistanu. Wcześniej życie straciło 15 osób. Dwa "drony" wystrzeliły cztery pociski w kierunku dwóch pojazdów i domu w tym samym regionie. Jeden z rannych zmarł później w szpitalu. Niektórzy ranni są wciąż w sanie krytycznym i po przewiezieniu do szpitala walczą o życie.

Jak przypomina presstv.ir, nieusankcjonowane przez ONZ ataki z samolotów w Pakistanie nasiliły się po objęciu urzędu prezydenta USA przez Baracka Obamę. Łączna liczba ofiar w wyniku działań "dronów" w 2010 roku wyniosła 1184.

Waszyngton twierdzi, że ataki z powietrza są wymierzone w bojowników, ale mieszkańcy atakowanych okolic mówią, że najwięcej ofiar ataków jest wśród ludności cywilnej. W około dwustu nalotach "dronów" w ciągu ostatnich trzech lat zginęły tysiące cywilów.

ONZ twierdzi, że ataki samolotów bezzałogowych w Pakistanie stanowią naruszenie prawa międzynarodowego. Philip Aston, specjalny wysłannik ONZ ds. pozaprawnych zabójstw, stwierdził w raporcie z października 2010 r., że ataki te podważają reguły określone po to, by bronić prawa do życia. Jego zdaniem na każdego zabitego w ich wyniku bojownika przypada dziesięciu zabitych cywilów.

Islamabad wielokrotnie potępiał ataki jako naruszenie suwerenności Pakistanu. Wyrażał opinie, że ich skutki okazały się przeciwne do celu podawanego przez Waszyngton - wojny z terroryzmem.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.

2006 - Kuwejt: Kobiety poraz pierwszy mogły wziąć udział w wyborach parlamentarnych. 28 kobiet znalazło się na listach kandydatów.

2017 - Ana Brnabić jako pierwsza kobieta została premierem Serbii.


?
Lewica.pl na Facebooku