List gratulacyjny Bronisława Komorowskiego do Unii Pracy
[2011-01-02 13:10:44]
![]() Na polskiej, ciągle jeszcze krzepnącej scenie politycznej osiągniecie wieku pełnoletniości jest rzadkością, którą szczególnie trzeba cenić. Dobrze świadczy to o Państwa dojrzałości programowej oraz zwartości i koleżeńskiej solidarności - napisał Komorowski. Demokracja lubi rozwagę polityczną. Dlatego, demokracji służy zawsze istnienie wielu formacji, służy dobra, zdrowa konkurencja między formacjami politycznymi. Z tego punktu widzenia ważne są i cenne także działania zmierzające do budowy nowoczesnych formacji, zakorzenionych w tradycjach historycznych nurtów ideowych, ale budowanych jako odpowiedź na współczesne wyzwania społeczeństwa polskiego, państwa niepodległego i demokratycznego - stwierdził w przesłanym liście prezydent. Komorowski odniósł się również do historii Unii Pracy, w której część działaczy - założycieli nawiązywała do tradycji I "Solidarności". Tak rozumiem też świadome nawiązywanie przez ludzi polskiej lewicy do tradycji, zwalczanego, w okresie komunistycznego totalitaryzmu, nurtu socjalizmu niepodległościowego. Przed tymi tradycjami, ale i przed tym sposobem widzenia spraw Polski chylą czoła także ludzie o innych, nielewicowych korzeniach. Życzę Państwu owocnych obrad i satysfakcji z kontynuowania tak pięknej politycznej drogi - podsumował przesłany list prezydent. List ten w trakcie uroczystych obchodów 18-lecia Unii Pracy odczytał jeden z jej byłych czołowych działaczy Tomasz Nałęcz - wicemarszałek Sejmu IV kadencji z rekomendacji UP, a obecnie bezpartyjny doradca prezydenta Komorowskiego. W uroczystościach uczestniczyli również m.in. Marek Pol - były przewodniczący partii, wicepremier w rządzie SLD-UP, a obecnie przewodniczący Rady Krajowej Unii Pracy oraz Grzegorz Napieralski - przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do gratulacji i życzeń przyłączyli się także przedstawiciele innych ugrupowań centrolewicowych (Partii Demokratycznej, Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, RACJI Polskiej Lewicy, Partii Kobiet) oraz związków zawodowych (Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Związku Nauczycielstwa Polskiego). Od 2000 r. Unia Pracy pozostaje w koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, ma obecnie w sejmowym klubie SLD troje swoich przedstawicieli - Grzegorza Pisalskiego, Bożenę Kotkowską oraz Elżbietę Zakrzewską. W 2010 r. Rada Krajowa Unii Pracy udzieliła w I turze wyborów prezydenckich poparcia kandydatowi SLD - Grzegorzowi Napierlaskiemu, natomiast w II turze kandydatowi PO - Bronisławowi Komorowskiemu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?