
Lublin: Protest PPP i WZZ "Sierpień 80" przed NFZ
[2011-01-06 10:54:21]
5 stycznia działacze Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80" oraz Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" protestowali przed siedzibą Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie. W akcji uczestniczyło kilkanaście osób. Protestujący mieli ze sobą transparenty z napisem "Stop likwidacji", a także "Przychodnia PZL-Świdnik S.A.", flagi związkowe i partyjne oraz gwizdki. Rozdawano biuletyny informacyjne na temat patologii w służbie zdrowia za rządów Platformy Obywatelskiej.
Działacze partii i związku pikietowali przeciwko odmowie zakontraktowania przez lubelski NFZ usług na działalność Ośrodka Rehabilitacji w PZL-Świdnik S.A. oraz usług lekarzy specjalistów w Przychodni Zdrowia PZL-Świdnik S.A. (okulista, neurolog, ginekolog, laryngolog) na 2011 rok. Zdaniem protestujących zmierza to w praktyce do likwidacji lub znacznego ograniczenia działalności przychodni z której korzysta 3 tysiące pracowników zakładu oraz ich rodziny.
Podczas pikiety przemawiał przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Andrzej Borys, który zakreślił sytuację zakładowej przychodni w Świdniku, wspominając m.in., że decyzja NFZ jest tym bardziej niezrozumiała iż w firmie wybudowano nowy budynek, który miał w części służyć właśnie przychodni. Szymon Martys z PPP - "Sierpień 80" przybliżył cele ogólnopolskiej akcji "Bronimy publicznej służby zdrowia!" i podkreślił, że akcja na terenie województwa będzie kontynuowana i liczy, że włączą się w nią także związki zawodowe pracowników służby zdrowia oraz społeczności lokalne.
Tego samego dnia przed NFZ w Lublinie protestowali również psychiatrzy. Protestujemy przeciwko nieracjonalnemu i niezrozumiałemu podziałowi środków na lecznictwo psychiatryczne w województwie lubelskim - powiedział prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego Artur Kochański. Protestujący uważają, że rozstrzygnięcia NFZ utrudniają pacjentom dostęp do kompleksowych usług, bo w niektórych placówkach przyjmować będzie mógł tylko psychiatra lub psycholog, a nie będą już mogły działać, np. poradnie uzależnień, terapeuci czy poradnie dla dzieci.
Michał Warecki
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
15 czerwca:
1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.
1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.
1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.
1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.
1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.
1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.
2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.
2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.
?