Wielka Brytania: Spotkanie Netroots UK

[2011-01-09 11:47:49]

8 stycznia w Londynie odbyła się konferencja Netroots UK, na której dyskutowano na temat kolejnych działań przeciwko cięciom wydatków socjalnych oraz podwyżek czesnego dla studentów. Organizatorem tego spotkania był Kongres Związków Zawodowych (Trades Union Congress, TUC) oraz lewicowi blogerzy. Wcześniej podobne spotkania były organizowane w USA przez organizację Netroots Nation.

Wśród mówców znalazło się wielu działaczy związkowych, studenckich i antyrasistowskich, a także przedstawiciele mediów (m.in. "The Guardian", "New Statesman", "Daily Mirror") oraz autorzy blogów (m.in. Liberal Conspiracy, False Economy, Liberal Democrat Voice, Left Foot Forward, Hope Not Hate, 38 Degrees, Labour List, Avaaz). Sekretarz generalny TUC Brendan Barber powiedział, że traktuje ten dzień jako narodziny nowej koalicji, która wspólnie będzie walczyć o przyszłość Wielkiej Brytanii oraz przełomy moment dla postępowców.

Głównym celem Netroots UK była wymiana doświadczeń między działaczami, a osobami związanymi z mediami internetowymi. Podczas spotkania odbyło się wiele warsztatów i dyskusji, w czasie których rozmawiano na wiele tematów od używania humoru i ironii podczas protestów, nowych możliwości docierania do ludzi z postępowym przekazem aż do prób przełożenia internetowego aktywizmu na działalność praktyczną. Organizatorzy już zapowiedzieli organizację pierwszego z regionalnych zgromadzeń Netroots UK - Netrootsnorth.

Siła i jednocześnie słabość tej szerokiej koalicji ujawniła się w pełni podczas porannej sesji. Z jednej strony była imponująca ilość pomysłów i doświadczeń oraz poczucie, że to może być początek nowego postępowego ruchu, w którego skład wejdą zarówno tradycyjne elementy klasy pracowniczej i członkowie nowych ruchów społecznych. Jednak tak różne doświadczenia polityczne, ideologiczne i organizacyjne musiały prowadzić do konfliktów - napisał w komentarzu w "The Guardian" Matthew Taylor

Podczas sesji otwierającej konferencję zdecydowany sprzeciw dużej części uczestników wzbudziła sugestia, że członkowie ruchów przeciwko cięciom wydatków socjalnych oraz podwyżek czesnego dla studentów powinni przyłączyć się do Partii Pracy. Aplauz wywołał jeden z młodych aktywistów, który wypomniał laburzystom wysłanie wojsk do Iraku i prowadzenie liberalnej polityki gospodarczej. Innym wystąpieniem, które wywołało znaczne kontrowersje była wypowiedź działacza, który przedstawił się jako weteran protestów ekologicznych, który skrytykował związki zawodowe stwierdzając, że nadają się one tylko do strajkowania.

Konferencja Netroots UK otrzymała także nieoczekiwane poparcie ze strony konserwatywnego blogera Tima Montgomery`ego z ConservativeHome, który uznał to spotkanie za początek czegoś wyjątkowego. Podczas debaty na temat przyszłości blogowania Montgomery stwierdził, że lewica powinna być dumna z internetowej aktywności. Prawica zdominowała blogosferę przez wiele lat i muszę powiedzieć, że jestem zaniepokojony, a jednocześnie zafascynowany tego typu spotkaniem. Jeśli dobrze to rozegracie, to może pomóc w rozwoju lewicy, ruchu pracowniczego - dodał.

Oficjalna strona konferencji dostępna jest tutaj.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku