Lublin: W obronie publicznej służby zdrowia

[2011-01-14 11:03:14]

13 stycznia działacze Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80" oraz Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" zebrali się przed Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 4 na ul. Jaczewskiego, inaugurując akcję "Bronimy publicznej służby zdrowia!" na terenie województwa lubelskiego. W akcji uczestniczyło około 30 osób, w tym przewodniczący partii i związku Bogusław Ziętek oraz przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w Tesco Elżbieta Fornalczyk. Pikietujący mieli ze sobą flagi partyjne oraz związkowe i rozdawali rozdawali przechodniom biuletyn, w którym opisano kilka przykładów nieprawidłowości, jakie powstały po przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego.

Przed szpitalem odbyła się krótka konferencja prasowa na której działacze obu organizacji wyjaśniali cele akcji. Szymon Martys z PPP - "Sierpień 80" podkreślił, że kampania ma na celu zwrócenie uwagi na patologie występujące w służbie zdrowia pod rządami Platformy Obywatelskiej oraz na niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą postępująca prywatyzacja służby zdrowia. Zachęcał do współpracy środowiska pracowników służby zdrowia i wspólnoty lokalne zagrożone utratą dostępności do świadczeń zdrowotnych.

Bogusław Ziętek wezwał do budowy antyliberalnego sojuszu przeciwko planom urynkowienia usług medycznych, wskazał także na coraz większy sprzeciwów wobec lansowanych przez PO planów komercjalizacji m.in. ze strony marszałków województw czy dyrektorów szpitali z terenu województwa śląskiego, którzy zdecydowali się na udział w rządowym programie. Mówił także o ogólnopolskim charakterze akcji oraz koncepcji PPP - "Sierpień 80", która opowiada się za większym powiązaniem placówek służby zdrowia ze społecznościami lokalnymi.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w PZL-Świdnik S.A. Andrzej Borys mówił z kolei o odmowie zakontraktowania przez lubelski Narodowy Fundusz Zdrowia usług na działalność Ośrodka Rehabilitacji w PZL-Świdnik S.A. oraz usług lekarzy specjalistów w Przychodni Zdrowia PZL-Świdnik S.A. (okulista, neurolog, ginekolog, laryngolog) na 2011 rok, co, jak podkreślił, zmierza to w praktyce do likwidacji lub znacznego ograniczenia działalności przychodni z której korzysta 3 tysiące pracowników zakładu wraz z rodzinami. Dodał, że w obronie ośrodka, w ciągu niecałego dnia zebrano ponad 1 tysiąc 200 podpisów.

Potem działacze partii i związku przeszli pod siedzibę NFZ na ul. Szkolną gdzie po raz kolejny domagali się zmiany decyzji w sprawie zakładowego ośrodka rehabilitacji i przychodni w Świdniku. Gwizdali i skandowali "NFZ to patologia". W swoim przemówieniu Andrzej Borys wskazywał także na inne przykłady które świadczą, jego zdaniem, o niejasnym charakterze decyzji podejmowanych przez lubelski oddział NFZ, w tym m.in. ograniczenia kontraktów dla stomatologów i psychiatrów czy fakt, że przychodnie w Lublinie należące do członków PO otrzymały takie sumy pieniędzy jakich oczekiwały. Bogusław Ziętek podkreślił, że jeśli centrala NFZ w Warszawie nie zmieni decyzji ws. świdnickiej placówki to związkowcy rozpoczną okupację tej instytucji. Delegacja protestujących udała się na rozmowę z prezesem NFZ Lublin, jednak był on nieobecny; przyjęła ich rzecznik prasowa.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku