Anglia: Policyjny prowokator przeszedł na stronę inwigilowanych

[2011-01-15 18:28:20]

Sześcioro działaczy ekologicznych, którzy mieli być sądzeni w zeszłym tygodniu za "konspirację mającą na celu przejęcie kontroli nad elektrownią Ratcliffe-on-Soar w Nottingham", opuściło ławy oskarżonych jeszcze zanim rozpoczął się ich proces. Powodem był fakt, że policyjny tajniak głęboko zakonspirowany w ruchu ekologicznym i odpowiedzialny za udział w przygotowaniach do akcji ekologicznej w Nottingham, zdecydował się zeznawać na korzyść oskarżonych. Gdy tylko oznajmił za pośrednictwem adwokatów działaczy, ze ma zamiar ujawnić szczegóły swojej tajnej misji w szeregach ekologów, sąd zdecydował o zamknieciu sprawy.

Prawdziwe nazwisko policyjnego szpicla to Mark Kennedy. Ale w ruchu ekologicznym i alterglobalistycznym znany był przez lata jako Mark Stone. Działał w grupach ekologów od 2003 roku i reprezentował brytyjski ruch w kontaktach zagranicznych. Jako przedstawiciel wyspiarskich ekologów odbył podróże do 22 krajów, kontaktując się z tamtejszymi ruchami ekologicznymi i zbierając informacje na ich temat. W Niemczech, gdzie od kilku dni głośno jest o tej sprawie, niektórzy posłowie domagają się wyjaśnień na temat tego, dlaczego do kraju wpuszczony został brytyjski policjant posługujący się fałszywym paszportem i dlaczego pod fałszywym nazwiskiem i udając działacza zajmował się inwigilacją niemieckich ekologów a nawet utrzymywał "kontakty seksualne" z niektórymi działaczkami.

W ruchu ekologicznym był nie tylko szeregowym działaczem. Odgrywał kluczową rolę w planowaniu wielu działań, organizowaniu ich od strony logistycznej i finansowej oraz zajmował się rekrutacją nowych członków. Jak się wyraził jeden z oskarżonych, nie mówimy o kimś siedzącym z tyłu na zebraniu i robiącym notatki (...) on był w wirze tego. Mark Kennedy był zatem nie tylko pasywnym szpiegiem, ale agentem prowokatorem. Kennedy (jako Stone), odgrywał główną rolę przy organizowaniu wtargnięcia na teren elektrowni w Nottingham. Woził swoim samochodem ekologów wokół elektrowni w ramach rekonesansu, sugerując najlepsze miejsca do wejścia na jej teren. Uczestniczył w planach wtargniecia na jej teren od samego początku przygotowań. Mark zorganizował duży pojazd, którym aktywiści mieli przybyć na miejsce wtargnięcia. Wcześniej aktywnie zachęcał do udziału w tej akcji i wyrażał zadowolenie z faktu, że będzie to akcja o dużym znaczeniu.

Spotkania przygotowawcze odbywały się w domu policjanta. Kennedy opłacił też swego czasu koszta sądowe za innego aktywistę, który w związku z działalnością popadł w konflikt z prawem. Słynął w ruchu jako osoba, która dysponuje możliwościami załatwienia pieniędzy i często z tego korzystano. Wynajmowanie samochodów, opłaty za paliwo i za mieszkanie oraz wszelkie inne koszta pokrywane były z budżetu policji, czyli z kieszeni podatnika.

W Wielkanoc 2009 roku ponad 400 policjantów wtargnęło na teren szkoły w Nottingham, gdzie w jednej z sal swoje zebranie odbywało 114 działaczy. Wszystkich aresztowano, ale kancelaria adwokacja Schwarz wzięła pod opiekę tylko 113 osób. 114 -tą osobą był, jak dziś wiemy, policyjny szpicel Mark Kennedy. Podejrzenia wobec Marka Stone'a pojawiły się natychmiast po masowym aresztowaniu. Odmówił wtedy korzystania z tej samej firmy prawniczej, co reszta aresztowanych.

W październiku 2010 roku działacze znaleźli dowody na podwójne życie prowadzone przez Marka i mu je przedstawili. Był to paszport z jego prawdziwym nazwiskiem. Powiedział wtedy, że po tym, jak policja dokonała aresztowań osób szykujących akcję w elektrowni i postawiła zarzuty części organizatorów, zdecydował o odejściu z policji. Po zdemaskowaniu wyjechał za granicę i odezwał sie dopiero w przeddzień rozpoczęcia procesu.

Sprawa odbiła się głośnym echem na Wyspach i jest komentowana jako skandal, gdyż po pierwsze policja wydała dziesiątki tysięcy funtów z pieniędzy podatnika na finansowanie szpiega w szeregach legalnego i pożytecznego ruchu społecznego, a po drugie nie wiadomo ile jeszcze ruchów jest w taki sposób inwigilowanych. Utrzymanie jednego agenta w ruchu ekologicznym kosztuje co najmniej 250 tysięcy funtów rocznie. A sam Stone twierdzi, że wiadomo mu o większej ilości osób zatrudnionych w tym ruchu jako tajniacy. Cała sprawa jest też postrzegana jako zagrożenie dla praw obywatelskich działaczy społecznych.

Zagrożeniem dla swobód obywatelskich jest nie tylko to, że policja używa tajniaków do inwigilacji pokojowych i legalnych ruchów oraz zleca im misje szykowania nielegalnych działań w łonie tych ruchów. Niebezpieczna z punktu widzenia praw człowieka była też akcja masowego aresztowania osób znajdujących się w sali na zebraniu w szkole w Nottingham. Nie były odpowiedzialne za popełnienie żadnego przestępstwa, a zarzuty postawiono jedynie małej grupce osób z tego grona, w dodatku wykorzystując kontrowersyjny przepis prawny o "konspirowaniu".

Adwokat oskarżonych, komentujac policyjne nadużycia, powiedział: Można by się spodziewać, że policyjni tajniacy zajmują się poważnymi operacjami prowadząc dochodzenie w sprawach poważnych przestępstw. W tym wypadku było na odwrót. To było obywatelskie nieposłuszeństwo, które ma w tym kraju długą historię i powinno być chronione.

Cała sprawa, o której mówi większość mediów od kilku dni, nie spotkała się z żadnym komentarzem ze strony policji. W grudniu 2010 dwadzieścia innych osób zostało skazanych przez sąd za udział w "konspiracji mającej na celu wtargnięcie na teren elektrowni". Nie udało im się przekonać sądu, że celem ich akcji było powstrzymanie przestępstwa polegającego na wyemitowaniu do atmosfery 150 tysięcy ton węgla przez tę elektrownię. Prawdziwe przestępstwo nie zostało powstrzymane.

Mark Kennedy infiltrował także dziesiątki innych grup, w tym anarchistów i organizacje antyrasistowskie. Uczestniczył we wszystkich protestach w Wielkiej Brytanii, w tym w słynnym antyszczycie w Gleneagles w 2005 roku, na który sam organizował wyjazd z miasta, gdzie działał i zachęcał do udziału w tym proteście wiele osób. Media pokazywały wówczas zamaskowanych osobników wybijających szyby w zaparkowanych na ulicach samochodach, co raczej nie jest sposobem zachowania prawdziwych alterglobalistów, ale taki obraz na pewno utrwalił się w głowach wielu telewidzów, odciągając ich uwagę od istoty tych demonstracji. Agresywne zachowanie podczas demonstracji daje policji pretekst do uznania wszystkich jej uczestników za potencjalnie groźnych i poddawaniu ich specjalnym środkom przymusu. Kennedy, jeszcze jako Stone uczestniczył też w ostatnim dużym proteście na Wyspach - w kontrszczycie G20 w Londynie, gdzie policja pod pretekstem pacyfikowania agresywnych demonstrantów wykazała się wyjątkową brutalnością, między innymi zabijając ulicznego sprzedawcę gazet. Nowe fakty na temat infiltrowania ruchów protestu przez policyjnych tajniaków dają szerszy obraz rzekomej agresji ze strony demonstrantów i roli policji i państwa w kryminalizowaniu opozycji i pokojowych ruchów protestu.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1962 - Belgijskie kolonie Burundi i Rwanda uzyskały niepodległość.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.


?
Lewica.pl na Facebooku