W sieci pojawiła się Zmowa Obywatelska
[2011-01-16 17:13:13]
W "Deklaracji Zmowy Obywatelskiej" jej inicjatorzy piszą m.in.: Chcemy mieć udział w zmianie języka debaty publicznej, upowszechniać dobre praktyki merytorycznej dyskusji i cywilizowane sposoby radzenia sobie z konfliktem. Chcemy nagłaśniać pozytywne obywatelskie inicjatywy, działać raczej "na rzecz" niż "przeciw". Jednak nie pozostaniemy obojętni wobec przejawów skrajnej wrogości i nienawiści. Nie tworzymy organizacji, stowarzyszenia, fundacji. Nie chcemy statutu, rejestracji ani hierarchicznej struktury. Jesteśmy grupą obywatelek i obywateli o różnych światopoglądach i przekonaniach politycznych, którzy spontanicznie się zmówili. Pośród kierunków działania autorzy "zmowy" wymieniają m.in.: upowszechnianie treści, które w teatrze, filmie, sztuce, nauce i publicystyce prowokują do refleksji obywatelskiej; propagowanie dobrych praktyk debat i działań w sprawach publicznych; upowszechnianie (już od pierwszych etapów edukacji) wiedzy i umiejętności z zakresu porozumiewania się i rozwiązywania konfliktów; wywieranie wpływu na media, a także ustanowienie symbolicznych nagród dla ludzi i organizacji, wyróżniających się w promowaniu dobrych praktyk merytorycznej dyskusji. Uczestnikami zmowy jest ponad 120 osób: naukowców, artystów, przedstawicieli wolnych zawodów i "zwykłych obywateli". Reprezentują oni różne światopoglądy i przekonania polityczne, jednak sami politycy są wśród nich prawie nieobecni. Spośród osób znanych ze sfery publicznej w zmowie biorą udział m.in.: Edwin Bendyk, Anna Burzyńska, Agnieszka Holland, Danuta Kuroń, Zbigniew Libera, Janina Ochojska-Okońska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Seweryn, Barbara Toruńczyk, Andrzej Zoll. Myśl przewodnia i cele zmowy sprawiają, że stosunkowo najliczniej jest w niej reprezentowanie środowisko psychologiczne. Jej głównym inicjatorem był prof. Janusz Grzelak, a wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: dr Michał Bilewicz, prof. prof. Anna i Jerzy Brzezińscy, prof. Janusz Czapiński, prof. Dariusz Doliński, Wojciech Eichelberger, prof. Adam Frączek, prof. Alina Kolańczyk, dr Piotr Radkiewicz, dr Zuzanna Toeplitz, prof. Małgorzata Toeplitz-Winiewska i prof. Barbara Weigl. Inicjatywa jest otwarta. Można do niej dołączyć. Strona internetowa Zmowy Obywatelskiej znajduje się tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?