Wlk. Brytania: Islamofobia coraz większym zagrożeniem

[2011-01-21 10:56:28]

Uprzedzenia wobec muzułmanów stały się w Wielkiej Brytanii społecznie akceptowalne. Stwierdziła tak 20 stycznia podczas przemówienia na University of Leicester baronowa Sayeeda Warsi (na zdjęciu), przewodnicząca Partii Konserwatywnej, pierwsza w historii wyznająca islam kobieta, która jest członkiem brytyjskiego rządu.

Warsi uznała, że dzielenie muzułmanów na "umiarkowanych" i "ekstremistów" zwiększa społeczną nietolerancję wobec wyznawców tej religii, zaś w pewnych kręgach, w tym w mediach, o islamie mówi się w sposób protekcjonalny i powierzchowny. Pochodząca z Pakistanu minister już wcześniej krytykowała część brytyjskiego społeczeństwa za demonizowanie muzułmanów.

W swoim przemówieniu konserwatywna polityczka podkreśliła, że czyny popełniane przez małą grupkę muzułmanów nie powinny być wykorzystywane, aby potępiać całą społeczność. Jednocześnie wezwała brytyjskich muzułmanów do bardziej jednoznacznego zdystansowania się od radykalnych działań.

Odnosząc się do wypowiedzi Warsi Anas Altikriti, dyrektor Cordoba Foundation, działającej na rzecz dialogu świata islamu i Zachodu, powiedział telewizji Al-Dżazira, że gratuluje jej wystąpienia. Udało jej się wejść z tym problemem i tym wyzwaniem dla brytyjskiego społeczeństwa do opinii publicznej - powiedział.

Tymczasem władze Wielkiej Brytanii odmówiły wjazdu na teren kraju amerykańskiego pastora Terry`ego Jonesa, znanego z gróźb spalenia Koranu, który miał wygłosić w tym miesiącu przemówienie na spotkaniu organizowanym przez antyimigrancką organizację "Anglia Jest Nasza" ("England Is Ours"). Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jego obecność nie sprzyjałaby dobru publicznemu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku